Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi ortodonti tarafından yapılır. Ortodonti ise, diş ve çeneden kaynaklanan anomalilerin tanısı ve tedavisini yapan bir diş hekimliği branşıdır.

Diş teli tedavisi ortodonti tarafından yapılır. Ortodonti ise, diş ve çeneden kaynaklanan anomalilerin tanısı ve tedavisini yapan bir diş hekimliği branşıdır. Diş teli tedavisi ile dişler ve çene uyumlu hale getirilerek hem fonksiyonel olarak hem de estetik olarak istenen sonuçların elde edilmesini sağlar.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Yapılan diş teli tedavisi ile bozuk ve çapraşık dişler düzeltilerek hem estetik hem de fonksiyonellik kazandırılır. Takılan diş telleri ise, dişlere bir kuvvet uygulayarak doğru pozisyonlarına gelmelerini sağlar. Diş teli fiyatları ise işlemin gerçekleşeceği kliniğe ve tedavide kullanılacak olan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Kısa süren bir tedavi değildir. Ancak tedavi sonunda bozuk ve çapraşık olan dişler doğru ve düzgün konumlarına gelerek estetik açıdan da kişileri memnun etmektedir. Bunların yanında diş teli tedavisi, dişlerin çıkmaması durumunda, diş kırılmalarında, dişlerin ayrık olması gibi durumlarda kullanılmakta.

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş tedavisindeki ana amaç, dişlere takılan diş telleri sayesinde dişlere bir baskı uygulamak ve istenilen konuma bu baskı sonucunda gelmesidir. Dişlere yapılan basınç çok fazla olursa, dişetlerine ve dişlerde hasarlara neden olabilir. Basıncı hekim en doğru şekilde ayarlayacaktır.

Dişlerin diş telleri ile istenilen duruma gelmeleri uzunca bir süre hafif ama sürekli yapılan basınçlar mümkündür. Dişlerin üst yüzeylerine yapışarak tellerin geçebileceği seviyede deliklerin bulunduğu bir aparat kullanılır. Bunun adı brakettir. Braketler sayesinde dişler istenildiği gibi yönlendirilerek, tedavi 24 saat boyunca sürekli olarak devam eder. Braketler yardımı ile teller dişlere tutturulur. Ancak bu teller normal yerlerine dönmek için belli bir baskı yaparlar. Bu baskıda uzun süreli kullanımlarda dişlerin istenilen yerlerine gelmesini sağlamaktadır.

Diş teli tedavisinde aslında dişler, çene kemiğinde hareket ettirilmesi prensibine dayanır. Fakat kemik içinde dişlerin hareket etmesi kolay ve kısa zamanda olacak bir durum değildir. Ortalama olarak kemik içinde dişler bir veya iki milimetre kadar hareket etmesi gerekir. Tedavi devam ederken bazen elastik ajanlar kullanılabilir. Kullanımı basit olan bu lastikleri, hastalar gün içinde kendileri rahatlıkla değiştirebilirler. Dişlerin istenen yerlere yönlendirilmesi için tedaviye katkı sağlarlar.

Gelişe teknoloji sayesinde dişler istenilen konuma artık daha kısa zamanlarda getirilebilmekte. Ayrıca daha uzun aralıklı kontrol randevuları verilmektedir. Sürekli olarak diş hekimine gitmeye gerek yoktur. Ayrıca meral braket, cam braket ve seramik braket gibi çeşitler arasından en uygu olana ile tedaviye başlamak ve devam etmek mümkündür.

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tedaviye daha gelişimin sürdüğü çocuk yaşta başlamak hem başarılı şansını çok daha arttırmakta hem de daha kolay olmaktadır. Uluslararası ortodonti birliği de 7 yaşına gelen her çocuğun bir ortodontik kontrolden geçerek sorun varsa erken yaşlarda tanısının konulmasını ve tedavinin başlatılmasını önermektedir. Sıklıkla diş teli tedavileri 10 ile 12 yaş arasında başlar. Yapılacak olan ilk muayenede sıklıkla hemen tedaviye geçilmese de, yapılan muayenede elde edilen bilgiler ve görüntülemeler ileriki randevular için oldukça değerli bilgiler içerir.

Ortodonti alanına en başarılı tedaviler, gelişim düzensizliklerinin çözüme kavuşturulması ile gerçekleşmekte. Buda bizlere 7 yaş gibi çok erken evrede çocukların ortodontik olarak değerlendirilmesini göstermekte. Bunun nedeni küçük yaşlarda yüz ve çevresinin hala büyük bir büyüme sergileyeceğidir.

Günümüzde diş teli tedavisinin yaşı yoktur. Ancak yetişkinlerde dişin destek dokuları daha geç iyileşme gösteriyor. Buda yetişkinlerdeki diş teli tedavilerinde çok hafif basınç uygulamasını gerektirmektedir. Ayrıca yetişkinlerde iş ve sosyal hayatlardan dolayı diş telleri takıldığında psikolojik olarak zorluk çekebilmekteler.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.