Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Ortodonti)

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Ortodonti)
Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Ortodonti)

Yeni nesil teknolojilerle desteklenen şeffaf plak tedavisi telsiz ortodonti tedavisi olarak da tanımlanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan estetik ortodontik tedavilerden biri olan şeffaf plak tedavisi dişlerinin görünümünden hoşlanmayan ama bunları düzeltmek için tel taktırmak istemeyen kimselere güzel bir alternatif sunmuştur.

Avantajı oldukça fazla olan bu tedavi yönteminde hastadan alınan ölçülerle dijital ortamda dişlerin aşamalar halinde nasıl uygun yerlerine taşınacağı kararlaştırılır. Daha sonrada buna göre kolayca takılıp çıkarılan plaklar üretilir. Genelde plaklar haftada bir ya da iki haftada bir yenileriyle değiştirilir.

Böylelikle dişler ideal pozisyonuna getirilmiş olur. Şeffaf olmasından dolayı neredeyse hiçbir kötü görüntü oluşturmaz. Uygulamasında herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Fakat bu tedavi yöntemi iskelette ağır bir sorun varsa uygulanamaz. Bu noktada yine klasik yöntemlerin uygulanması şarttır.

Yine ağız ve diş yapısı tedavi için önemlidir. Ağız ve diş yapısı küçük bireylerde bu tedavi yapılamamaktadır. Plakların işe yaraması için kişilerin günde yaklaşık 20 saatten fazla bu plağı takması gereklidir. Şeffaf plak tedavisi gündeme geldiği zaman karşımıza son derece titiz bir çalışma süreci çıkmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi (Telsiz Ortodonti) Nedir?

Daha güzel bir gülüş için uygulanabilecek bir yöntem olan şeffaf plak tedavisinde öncelikle ölçü alınması ve diş yapısının bu tedavi için uygun olup olmadığının kontrol edilmesiyle işleme başlanır. Eğer tedavi uygulanabilir durumdaysa dişlerin ağzın içinden ve dışarıdan fotoğraflanması gerçekleştirilir.

Gerekli röntgen çekimleri yapılır. Daha sonra alınan ölçülere göre plaklar hazırlanır. Plaklar yaklaşık 1 haftada hazırlanmaktadır. Ardından hekim tarafından plak hastanın dişlerine takılır. Hastaya plağın nasıl çıkarılacağı ve dikkat edilmesi gereken hususlar öğretilir.

İlerleyen dönemlerde hastalar diş plaklarını kendileri çıkarıp takabilir. Plaklar takıldıktan sonra bir süre hastalar alışmakta sıkıntı yaşayabilirler. Dişler hareket ettirildiğinden bir sıkışma hissi oluşabilir.

Bazı hastalar dişlerinde ağrı olduğundan da bahsetmişlerdir. Ama tüm bu sorunlar oldukça kısa süreler gözlenmekte, hastalar duruma kısa süreler içinde alışmaktadır. Eğer bu tedaviyi yaptırmaya karar verirseniz sonucunda dişlerinizin çok daha düzgün bir hale geleceğine emin olabilirsiniz. Tedaviyi yaptıran hastalar süreçten mutlu bir şekilde ayrılmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Plak tedavisinin kimlere uygulanıp uygulanamayacağının net bir tanımı yoktur. Bu tedavi yöntemi sadece diş problemlerine uygulanabilmektedir. Ama bu problemleri sınıflandırmak oldukça zordur. Bu nedenle hekimler öncelikle hastaların ağız yapısını incelemeli ve daha sonra tedaviye karar verilmelidir.

Genelde bu tedavi dişlerinin arasında açıklık olan kişilerde olumlu sonuç vermektedir. Fakat arada ki boşluk büyükse bu tedavi istenilen sonucu vermeyebilir. Çeneden kaynaklı sorunlarda bu yöntemin uygulanması yapılamayabilir.

Dişlerin çapraz olması durumunda da bu tedavi şekli uygulanabilmektedir. Eğer çene kemiğinde bir gömülü diş bulunuyor ve dişler bu nedenle çapraşıksa klasik tedavi çok daha iyi sonuç vereceğinden diş teli tedavisi uygulanır.

İlgili Link: 20 Maddede Diş Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Bu tedavi alan hastalar ilk başlarda tedavi işe yaramıyormuş gibi hissedebilir. Bu durum normaldir çünkü diş teli tedavisine göre bu yöntemin dişleri hizaya sokma süresi daha yavaştır. Eğer hastalar hekimin belirttiği sürelerde ve doğru şekilde uygulamayı yapmazlarsa bu süre çok daha uzayabilir.

Şeffaf Plak Tedavisi Avantajları

Bu tedavi yönteminde tel gibi dışarıdan görünen bu yapı bulunmaması tedavinin en büyük artısıdır. Eğer özellikle bakılmazsa anlaşılması oldukça zordur. Çıkarılabilmesi sayesinde hastalar yemek yiyecekleri ya da ağız bakımlarını yapacakları zaman plaklarını çıkarıp rahat bir şekilde ihtiyaçlarını giderebilirler.

Diş tellerinde uygulanan güç çok daha fazla olduğundan dolayı hastalar tedavi boyunca rahatsızlık hissi duyabilirler. Plaklar daha az baskı yaptığından diş tellerine göre çok daha konforlu bir tedavi süreci sunmaktadır. 

Yine tel tedavilerinde hastaların yemek yerken diş tellerinde artıkların kalması durumu plaklarda olmaz. Diş tellerinin arasına bazen dudakların sıkışabildiği, tellerin yanaklara zarar verebildiği durumlar olmaktadır. Plakla yapılan tedavisi diş teline göre çok daha güvenlidir. Plakların yüzeyleri pürüzsüzdür.

İlgili Link: Porselen Diş Kaplama Nedir

Plakların çıkarılabilir olması hastaların süreci rahat geçirmesini sağlar. Ara ara plakları çıkarıp rahatladıktan sonra geri takabilirsiniz. Önemli günlerinizde plaklarınızı kullanmayabilirsiniz. Eğer diş sorunları fazla değilse bu plaklar çok daha kısa sürede sonuç alınmasını sağlayacaktır.

2022 Şeffaf Plak Tedavisi Fiyatları

Şeffaf plak tedavisinde net fiyatlardan söz edilememektedir. Genelde doktorların deneyimine ve uygulanacak tedavinin süresine göre fiyatlar değişmektedir. Her sağlık merkezi bu etmenlere göre kendi fiyat tarifelerini oluşturmaktadır. Bu nedenle öncelikle tedaviyi almak istediğiniz sağlık merkezini belirlemeli daha sonra ise kontrole gidip fiyat almalısınız. Eğer dişlerinizde ki sorun ağırsa bu durumda tedavi uzun sürecek ve haliyle fiyatlarda artacaktır. Ama basit ve çabuk çözülecek sorunlarda tedavi fiyatları çok düşük olmaktadır.

Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

1. Plaklar Dişleri Nasıl Hareket Ettirir?

Aynı diş telinde olduğu gibi plaklar dişleri ilerlemeye zorlar. Dişler ilerledikçe yeni plaklarla bu baskı devam ettirilir. 

2. Şeffaf Plak Tedavisi Öncesi Neler Yapılmalı?

      Plak tedavisi uygulanmadan önce mutlaka ağız içinde bir temizlik yapılmalıdır. Diş plakları alınmalı ve diş çürükleri varsa bunlar tedavi edilmelidir.

3. Plak Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Plak tedavisi genelde başarılı bir şekilde sonuçlanmakta ve tedavi sonrasında hastalar normal hayatlarına dönebilmektedir. Fakat tedavi sonrasında dişlerde bir bozulma olmaması yada diş etlerinde çekilme gibi problemlerle karşılaşılmaması için diş hekimine bir süre daha kontrole gidilmelidir.

4. Diş Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dişlerin durumuna göre değişmekle birlikte tedavi ortalama 1-1,5 yıl arasında tamamlanmaktadır. Yaklaşık 6 ay içinde hasta dişlerinde oluşan değişimi görmeye başlar.

5. Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Engeller mi?

İlk dönemlerde kişilerin plaklara alışması zaman almaktadır. Bu dönemde konuşurken zorluk olabilir fakat kısa süreler içinde kişiler normal bir şekilde konuşmaya devam ederler.

6. Şeffaf Plakların Rengi Değişir mi?

Kişiler dişlerini beyaz görmek istediklerinden dolayı şeffaf plakların renginin değişmesinden korkmaktadır. Çay, kahve tüketimi ya da asitli gıdalar plakların renginde değişim olmasına yol açabilir. Ama plaklar düzenli olarak değiştirildiği taktirde bu değişim sorun yaratmayacaktır.

7. Şeffaf Plaklar Nasıl Temizlenir?

Genelde plaklar kısa süreler içinde değiştirildiğinden hijyen problemi yaşanmamaktadır. Ama yemeklerden sonra suyla temizlemek ya da bir süre suyun içinde bekletmek plakların üzerinde ki artıklardan kurtulmak için yeterli olmaktadır.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.