Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti diş tedavisi, bir ortodontist tarafından yapılan diş teli tedavisidir. Buna çene hastalıklarının tedavisi de dâhildir. Bu tedavi diş yanlış hizalanmasını, dişler arası boşluğu ve maloklüzyon anormalliklerini düzeltir. Lingual ortodonti tedavi kıvırcık diş telleri ile yapılır. Ancak bu diş telleri önden görünmeyecek şekilde dişlerin arkasına yerleştirilerek yapılır. Bu lingual tedavide kullanılan diş telleri özel yapımdır. Bunun nedeni ağız büyüklüğünün kişiden kişiye değişmesidir.

Lingual Ortodonti Tedavi Süresi Ne Kadardır?

Genellikle lingual ortodonti diş teli tedavisinde kullanılan braketler kişiye özel yapılır ve biraz zaman alabilir. Ancak günümüzde deneysel teknoloji ve teknolojik gelişme çok ileri düzeydedir. Bu nedenle günümüzde bu süre çok daha kısadır. Bu nedenle, bu teknikle tedavi edilirken klinik deneyim çok önemlidir.

Diş düzeltme, bükülmeleri ve kusurları düzeltmek için kullanılan bir tür görünmez yardımcıdır. Braketi dişlerin içine yerleştirmek görünümü etkilemediği için genel olarak önerilen bir yöntemdir. İlk iki hafta tel dile değdiği için yıpranma süresi vardır ama çok faydalıdır.

Lingual Ortodonti Tedavisinde Braketler Hayatımızı Olumsuz Etkiler Mi?

Günümüzde hem ortodontik diş lingual ortodonti tedavileri yaygındır ve insanlar bunu diş ve çene sağlığı için tercih etmektedir. Bu tedavinin süresi biraz uzundur ancak dişlerdeki iyileşme fark edilir düzeydedir. Dolayısıyla bu görselleştirme hastaya psikolojik rahatlık sağlar.

Braketler tedavi sırasında estetik problemlere neden olmaz. Bunun nedeni korsenin dişin içine yerleştirilmesidir. Bu nedenle hastanın sosyal hayatını olumsuz etkileyen herhangi bir durum söz konusu değildir.

Lingual Ortodonti Kimlere Yapılır?

Değişen sağlık ve kişisel beklentiler nedeniyle ortodontik tedaviye talep artmaktadır. Daimi dişlerin doğru sürmesini sağlamak için gerekli ise ortodontik tedavi kullanılabilir. 7 yaşında başlayan ortodontik tedavi de ergenlere ve ihtiyaç duyulduğunda yetişkinlere verilmektedir. Lingual ortodonti tedavi eğilmiş diş dizilimi ve boşlukları, çene kaynaklı iskeletsel problemlerin giderilmesinde yardımcı olur.

İlgili Link: Pembe Estetik Nedir, Hangi Durumlarda Kullanılır

 Dar çene problemlerinden dolayı dişlerin çıkıntılı olması, dişler arasındaki büyük boşlukların giderilmesi, konuşma ve çiğneme yeteneğinin gelişmesi, estetik gülüş iyileşme, diş etlerinde ve dişlerde artış olması durumunda gerek duyulur.  Uzun süreli sağlık Bu hedeflere ulaşmak isteyen hastaların tedavisine genellikle kalıcı dişlerin tamamlanması ile başlanabilmektedir.

Lingual Ortodonti Tedavi Süresi Nedir?

Henüz diş gelişimini tamamlamamış yetişkin hastalar için geliştirilmiş bir yöntemdir.  Braketlerin dişin iç yüzeyine yapıştırılması en ideal ortodontik tedavi yöntemidir. Standart tel işlemede kullanılan braketlere ek olarak laboratuvar yapımı lingual ortodonti teller doğrudan iç yüzeye yapıştırılır. Diş teli takıldıktan sonra dişin gelişimi ve telin diş ile uyumu takip edilir. Tedavi süresi 1 ila 2,5 yıl arasında değişmektedir.

Lingual Ortodonti Nasıl Uygulanır?

Lingual braket dişlerin önüne değil, dil ve damak dişlerinin arkasına yerleştirilerek diş telini görmeden dişlerini düzeltmek isteyenler için harika bir gülümseme seçeneğidir. Lingual braketler için süreç diş ölçümü ile başlar ve özel braketlerin oluşturulmasında kullanılmak üzere diş laboratuvarına gönderilir. Bu işlem yaklaşık 6 hafta sürer ve sonrasında ortodontist diş tellerini dişin arkasına sabitlemek için özel bir tedavi uygulayacaktır. Geleneksel diş tellerine benzer şekilde, bu ürün dişlere yavaşça doğru pozisyonlarına dönmelerine yardımcı olmak için hafif ve sürekli baskı uygulayarak çalışır.

Tedavi süreci, hastanın diş sıkma durumuna ve oklüzal kapanma tipine göre 18-36 aydan itibaren herhangi bir sorun kalmadan normal diş kullanımına devam edebilir. Lingual Ortodonti kesinlikle yatırıma değer, bir işlemdir. Kişiselleştirildikleri için daha pahalıdırlar ve daha fazla tedavi gerektirirler. Dikkate alınması gereken en büyük faktörlerden biri malzemenin maliyetidir. Her dişin kendi braket yerleşimi ve ark teli vardır.

Lingual Ortodonti Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Herhangi bir ortodontik apareyde olduğu gibi, diş eti iltihabı veya boşlukları olmadığından emin olmak için iyi ağız hijyeni şarttır. Bu hijyen şunları içerir. Dişlerinizi günde iki kez en az 2 dakika fırçalanması gerekir. Diş eti çizgilerinizi ve dişlerinizi fırçalamak için yuvarlak kıllı yumuşak bir diş fırçası kullanılması gerekir. Ayrıca dişlerin arasından plak ve yiyecek artıklarını çıkarmak için diş ipi kullanılabilir.

İlgili Link: Diş Kaplama Çeşitleri

Dişler arasında boşluklar varsa arayüz fırçası kullanılması gerekir. Diş tellerinden ve dişlerin etrafındaki yemek artıklarını temizlemek için gargara kullanılmalıdır. Dişlerinizi güçlendirmek için ağzınızı florürlü bir gargara ile çalkalamanız gerekir.  Dil telleri ayrıca dili tahriş edebilir ve hassaslaştırabilir. Diş tellerini kapatmak için alt dişlerde mum kullanmak bu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bazı insanlar lingual bir ayraç takarken konuşmakta veya telaffuz etmekte zorluk çekilebilir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.