Diş Kaplama Çeşitleri

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Diş Kaplama Çeşitleri
Diş Kaplama Çeşitleri

Günümüz koşullarında diş kaplama çeşitleri gündeme geldiği zaman çok sayıda farklı seçenekten söz etmek mümkün olmaktadır. Özellikle diş kaplanma alanında uygulanan teknik ve yöntemlerin etkili bir düzeyde gelişim gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Özellikle diş sağlığı alanında üst düzeyde teknolojilerin de kullanılıyor olması, karşımıza çok sayıda farklı diş kaplama çeşidinin çıkmasını mümkün kılmaktadır.

Hemen hemen çoğu insanın dişlerinde zamanla kırılma, çatlama veya çürüme gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu durumda en etkili tedavi yöntemlerinin başında diş kaplamaları gelmektedir. Aynı zamanda bu tedavi yöntemi, aşırı sararan dişler için de uygulanmaktadır. Tedavide dikkat edilen en önemli nokta, yapılan kaplama dişlerin doğal diş görünümüne sahip olmasıdır. Aksi takdirde kaplamanın net bir şekilde belli olması kullanıcının gülüşünün değişmesine yemek yemesinin değişmesine ve dolayısıyla özgüven kaybına neden olmaktadır. 

Diş kaplamaya karar veren bir kişi ilk olarak alanında uzman olan bir diş hekimine başvurmalıdır. Birden fazla diş kaplama yöntemleri bulunduğu için hangisinin diş etinize uygun olduğu hekim tarafından belirlenip tedaviye başlanmalıdır. Bu aşama esasında diş kaplama uygulamasının en hassas olan aşaması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı diş kaplaması uygulamasının başarısını, bu uygulamayı hayata geçiren ekibin tecrübesi doğrudan etkilemektedir.

Günümüzde diş kaplama uygulamalarının başarılı bir şekilde hayata geçirilmesinde farklı kaplama çeşitleri etkili bir düzeyde kullanılmaktadır. Bu sayede hem kullanışlı hem de estetik anlamda güçlü bir görünüme sahip diş uygulamalarıyla karşılaşmanız da mümkün olmaktadır. Günümüz koşullarında sıklıkla karşılaştığımız diş kaplama çeşitleri aşağıdaki gibidir;

  • Metal yapılı porselen diş kaplama
  • Zirkonyum yapılı porselen diş kaplama
  • Tam seramik diş kaplama
  • Porselen Veneer diş kaplama

Diş kaplama çeşitleri farklı nedenlere bağlı olarak farklı uygulamalarla etkili bir düzeyde talep görmektedir. Burada diş kaplaması için ayrılan bütçe kadar, tercih edilen diş kaplamasının hastanın ağız ve diş yapısıyla uyumlu olup olmadığına da dikkat etmek şarttır.

Metal Yapılı Porselen Diş Kaplama

Diş kaplama tedavileri arasında en çok tercih edilen yöntem metal yapılı diş kaplamadır. Tercih edilmesinin en önemli nedeni ise diğer tedavi yöntemlerine göre daha dayanıklı olması ve daha ucuz olmasıdır. Bu yöntemin tek dezavantajı ise metal alaşımlar kullanıldığı için estetik olarak diğer tedavilerin gerisindedir. Bu yöntemde ilk olarak kaplama yapılacak dişin veya dişlerin ölçüsü alınır. Ardından uygun metal alaşımlar özel bir yapıştırıcı ile diş üzerine yerleştirilir.

Son olarak cila işlemi yapılır ve yeni dişleriniz kullanıma hazır hale gelir. Bu yöntem her diş için yaklaşık olarak yarım saat sürmekte olup tek seansta halledilmektedir. Kaplama sonrasında ki metal altında ki dişlerde çürüme meydana gelebilir. Bu nedenle belirli aralıklarla hekiminize kontrole gitmenizde fayda bulunmaktadır. Metal yapılı porselen diş kaplama çeşitleri geçmişten günümüze kadar uzanan süreç içerisinde yoğun bir düzeyde uygulanmaktadır. Bu tür kaplamaların uzun ömürlü olduklarını ifade etmek de mümkündür.

Zirkonyum Yapılı Porselen Diş Kaplama

Metal yapılı diş kaplama yöntemine göre biraz daha pahalı bir kaplama çeşididir. Tedavi sonrasında uzun yıllar sorunsuz olarak kullanabileceğiniz ve kaplama altında ki dişlerde çürümeye yol açmayan yöntemdir. Ayrıca estetik açıdan en iyi kaplama yöntemidir. Dişe gelen ışığı yansıtma seviyesi doğal dişlerle aynıdır. Bu nedenle oldukça doğal bir görünüşü vardır.

Bazı kaplama tedavileri sonrasında diş etinde çekilme veya renk değişikliği olurken bu yöntemde bu durumlara hiç rastlanamamıştır. Bu yöntemin bir diğer avantajı ise sıcak ve soğuk hassasiyetinin tedavisinde de kullanılmasıdır. Bu nedenle zirkonyum maddesi kullanılmaktadır. Genellikle tek seans süren bu kaplama tedavisi yaklaşık olarak 20 ile 25 dakika arası sürmektedir.

Zirkonyum porselen diş kaplamaları hasta konforu açısından ayrıcalıklı fırsatları da beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı son zamanlarda Zirkonyum porselen diş kaplamaların sıklıkla tercih edildiklerini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bununla birlikte Zirkonyum porselen diş kaplamaların estetik görünüm konusunda da üst düzeyde bir performansı ortaya koyabildikleri bilinmektedir.

Tam Seramik Diş Kaplama

Bu diş kaplama yöntemi diğer iki kaplama yönteminde olan metal alaşıma sahip değildir. Seramik diş kaplama yöntemi ön dişlerde meydana gelen kırılma veya diş dökülmesi gibi sorunlarda uygulanır. Sadece ön dişlerde kullanıldığı için görsel olarak doğal dişlerle aynı görünüme sahip olması gerekir. Bu nedenle bu tedavide seramik maddesi kullanır. Bu sayede doğal diş rengine göre seramik madde sıkıştırılarak bir renk elde edilir ve tedavi yapılır.

Tam seramik diş kaplamasının tek dezavantajı çok yüksek kuvvet uygulandığı zaman kırılma tehlikesinin bulunmasıdır. Metal alaşım olmadığı için en hassas olan kaplama yöntemidir. Bu durumun haricinde tedavi sonrasında dikkatli kullanıldığı sürece uzun yıllar sorunsuz kullanılabilir. Tam seramik diş kaplama çeşitleri günümüz koşullarında etkili bir düzeyde talep gören diş kaplaması uygulamaları arasında yer almaktadır.

Porselen Veneer Diş Kaplama

Bu diş kaplama yöntemi diğer yöntemlerden oldukça farklıdır. Diğer bir adıyla yaprak diş kaplama olarak da bilinmektedir. Diğer diş kaplamaların aksine sağlam ve sararmakta olan dişlere beyaz ve aynı zamanda estetik bir görünüm vermek için yapılan diş tedavisidir. Bu nedenle aslında yarım diş kaplamasıdır. Ayrıca bu yöntem sadece ön dişlere uygulanır. Aynı zamanda en zor tedavi yöntemi de bu kaplama yöntemidir. Bu nedenle tedavi süre diğer uygulamalara göre daha uzun sürmekte olup fiyatı diğer yöntemlere oranla daha pahalıdır.

Tedavi yapıldıktan sonra tam verim alınabilmesi için mutlaka belirli aralıklarla doktorunuza kontrol ettirmeniz ve ilk bir ay özen göstermeniz gerekmektedir. Bütün bu bilgiler doğrultusunda diş kaplama çeşitleri arasından tercihte bulunurken özenli davranmak, beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.