Diş Hassasiyeti Nedenleri

 • Anasayfa
 • -
 • Blog
 • -
 • Diş Hassasiyeti Nedenleri
Diş Hassasiyeti Nedenleri

Farklı nedenlerden kaynaklı olarak diş hassasiyeti sorunuyla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Diş hassasiyeti, pek çok kişide görülebilecek rahatsızlıklardan biridir.  Diş hassasiyetine dentin ya da kök hassasiyeti tabiri de kullanılır. Sıcak ya da soğuk bir şey yediğiniz zaman dişinizdeki hassasiyeti fark edebilirsiniz. Yediğiniz yiyecekler, içtikleriniz, asitli ürünler, soğuk hava dişinizde sızı hissiyatını bırakıyorsa o zaman dişinizin hassasiyeti olduğunu anlarsınız. Diş hassasiyeti nedenleri birçok etkene bağlı olarak meydana gelebilir. Bunlar;

 • Yaşlanma
 • Dişlerin yanlış şekilde fırçalanması
 • Asitli yiyecek, içeceklerin tüketilerek mine erozyonun oluşması ve dentin tabakasının ortaya çıkması
 • Diş gıcırdatma
 • Aşındırmaya neden olacak diş macunu kullanılması
 • Diş eti çekilmesi

Görüldüğü üzere diş hassasiyeti nedenleri gündeme geldiği zaman karşımıza farklı nedenler çıkmaktadır. Diş hassasiyetinin her şeyden önce kaliteli bir yaşamın önünde engel oluşturması, bu tür problemlerin tedavi edilmesini şart kılmaktadır. Özellikle yaşlanmanın en temel diş hassasiyeti sebepleri arasında yer aldığını rahatlıkla ifade edebiliriz. Diş gıcırdatma alışkanlığı, diş eti çekilmesi ya da asitli yiyeceklerin de diş hassasiyetine neden olduğunu rahatlıkla ifade etmek mümkün 9olmaktadır. İşte diş hassasiyeti nedenleri konusunda en temel bilgiler!

Yaşlanma

Yaşın ilerlemesi ile dişlerdeki hassasiyet oranı daha fazla artar. Doğal olarak bu durumda yiyecek ve içecekleri rahatlıkla tüketmenizi önler. Böylece yaşlılık döneminde diş hassasiyeti gibi yaşam kalitenizi düşürecek sorunlarla karşılaşmazsınız.

Dişlerin Yanlış Şekilde Fırçalanması

Doğru diş fırçalama son derece önemlidir. Ne yazık ki günümüzde bazı kişiler diş fırçalamayı hatalı şekilde yapabiliyor. Dişlerin yanlış fırçalaması, diş ve diş etinde tahrişin meydana gelmesine neden olur. Diş tabakasına zarar verir ve dişlerin zamanla hassas olmasına zemin hazırlar.

Asitli Yiyecekler

Asitli yiyecekler dişler için zararlıdır. Sürekli olarak bu tür asitli yiyeceklerin tüketilmesi dişlere zarar vermeye neden olur. Asit yiyecekler her zaman diş minesine zarar verici bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla asitli yiyeceklerin dişlerde hassasiyete neden olduğunu rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır.

Diş Gıcırdatma  

Diş gıcırdatması, dişlere zarar vermeye neden olur. Diş gıcırdatma durumunuz varsa bu konuda mutlaka yardım alınmalıdır. Diş gıcırdatma sorununun tedavi edilmesi sonrasında hem diş hassasiyeti sorununuzdan hem de diğer farklı problemlerden kurtulabilirsiniz.

Aşındırmaya Neden Olacak Macunlar

Diş macunu, kaliteli ve bitkisel içeriğe sahip olmalıdır. Kalitesiz, aşındırmaya neden olacak macunlar diş hassasiyetine neden olur. Bütün bu bilgiler ışığında diş hassasiyeti yaşamamak için mutlaka doğru bir şekilde dişlerini fırçalamakla birlikte doğru bir diş macununu da tercih etmek durumundasınız.

Diş Hassasiyeti Neyin Belirtisidir | Dentaura

İlgili Link: Gömülü Diş Nedir, Nasıl Tedavi Edilir, Gömülü Dişler Neden Olur

Diş Eti Çekilmesi

Diş kökü, diş etleriyle kaplı olduğundan dolayı dişin çekilmesiyle kök dışarıya çıkmaya başlar. Bu durumda asitli, sıcak ve soğuk şeyler yediğiniz zaman dişin ani tepki vermesine neden olur. Bu belirtiler ise dişte hassasiyet yaratmaya başlar.

Diş Hassasiyeti Neyin Belirtisidir?

Diş hassasiyeti pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Normal sebeplerin yanı sıra farklı bir nedenden dolayı da diş hassasiyetlerinin görülme olasılığı söz konusu olabilir. Özellikle bu tür bir rahatsızlık çeken kişiler altında yatan farklı sebepler olup olmadığını merak eder. Çatlak, kırık dişler, hatalı ve sert fırçalama, ağız hijyenine önem verilmemesi, ağız içi iltihaplanmalarda diş hassasiyetinin meydana gelmesine neden olmaya başlar.

Dişlerinizi yeni yaptırdıysanız da diş hassasiyeti olma durumu söz konusu olabilir. Fakat bu durumun kalıcı olmadığını ve geçici olacağını söyleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda diş hassasiyeti tedavisine yönelik olarak farklı yöntemlerin varlığından rahatlıkla söz edebiliriz.

Diş Hassasiyeti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hassas dişler, kişinin yaşamını olumsuz şekilde etkilemeye neden olur. Son derece sinir bozucu olarak karşımıza çıkan bu rahatsızlığın, tedavilerle kurtulabilecek bir durum olduğunu söyleyebiliriz. Dişlerinizde en ufak dahi bir hassasiyet hissettiğiniz olduğu zaman hiç zaman kaybetmeden doktora görünmeniz gerekiyor.

Diş hassasiyeti tedavisi için öncellikle ağız bakımına öncelik verilecektir. Hassasiyet gidermeye yardımcı olacak florür içeriği zengin olan diş macunu önerilir. Yumuşak kıllı fırçayla, doktorunuzun önermiş olduğu macunu kullanmanız istenir. Her gün düzenli olarak ağız bakımını ihmal etmeden düzenli şekilde fırçalama yapmanız istenecektir.

İlgili Link: Greftleme Tedavisi Nedir

Greftleme Tedavisi Nedir

Dişlerinizde gıcırdatma varsa ve bu yüzden bu tür sorunlar yaşıyorsanız, dişin kök yüzeyi beyaz dolguyla kapatılır. Doktorunuz tarafından florür uygulaması yaparak, bu sıkıntıların aşmanıza yardımcı olunur. Diş hekiminiz tarafından yapılacak muayene sonrasında istenirse kanal tedavisi de önerilebileceğini belirtebiliriz.

Ön Dişlerde Hassasiyet Neden Olur?

Diş hassasiyetinin altında yatan en önemli etkenlerden biri, dentin tabakasının zarar görmesinden kaynaklıdır. Ön dişlerde de diş eti kaplaması olurken, diş etinin çekilmesi hassasiyetin artmasına zemin hazırlar. Diş eti çekilmesi, ön dişlerinizin tamamen açığa çıkmasına neden olacaktır. Dişleriniz ön planda olacağından dolayı sıcak, soğuk, asitli yiyecekler direkt olarak tepki vermesine yol açar. Ön dişlerinizdeki sinir uyarılması, ön dişlerde hassasiyet sorununu ortaya çıkarır. Bu gibi sorunlar yaşandığı zaman anında doktora görünmeniz gerekecektir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.