Bruksizim Nedir Neden Olur

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Bruksizim Nedir Neden Olur
Bruksizim Nedir Neden Olur

Bruksizim genellikle dişlerde ve çenede ağrı yaşanmasına sebep olur. Bruksizim rahatsızlığının nedenleri tam olarak bilinmiyor ancak psikolojik ve fiziksel faktörlerin sebep olabileceği düşünülmektedir.

Son yıllarda özellikle çocuklarda bruksizim şikâyeti ile hekime başvuran çok sayıda ebeveyn mevcuttur. Peki, ama Bruksizim nedir neden olur? Bruksizim kişilerin dişlerini sıktığı, gıcırdattığı veya birbirine bastırması durumudur. Bruksizim şikâyeti olan kişiler bunu bilinçsiz yapmaktadır. Uyanıkken ya da uyurken bilinçsizce dişlerini sıkar ya da gıcırdatabilirler.

Normalde Bruksizim uyku ile ilişkilendirilen bir tür bozukluk olarak kabul edilmektedir. Ancak uyanıkken de bilinçsiz bir şekilde gerçekleşir. Bruksizim hafif derecede ise herhangi bir sorun olmayabilir ancak ileri derece vakalarda mutlaka tedavi edilmelidir.

Bruksizim genellikle dişlerde ve çenede ağrı yaşanmasına sebep olur. Bruksizim rahatsızlığının nedenleri tam olarak bilinmiyor ancak psikolojik ve fiziksel faktörlerin sebep olabileceği düşünülmektedir. Sıkıntı ve stresin yoğun yaşandığı dönemlerde Bruksizim şikâyetleri de artmaktadır.

Genellikle çocuklarda görülen bu rahatsızlık büyüdükçe geçer. Bu rahatsızlık çok yaygın olmasa da kullanılan bazı psikiyatrik ilaçların bir yan etkisi de olabilir. Bruksizim şikâyeti yaşayan kişilerin ailelerinde de aynı rahatsızlığın görülmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir. Peki, diş sıkmamak için ne yapmak gerekir? İşte merak edilen yanıtlar!

Diş Sıkmamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Genellikle küçük yaşlardaki çocuklarda görülen diş sıkma problemi büyüdükçe geçer. Yetişkinlerde görülen diş sıkma problemleri ise genellikle tedavi gerektirecek boyutlarda değildir. Ancak bazı nadir vakalar da olabilmektedir. Diş sıkmamak için altta yatan sebebin bulunması ve tedavi edilmesi gerekir.

Dişlerinizi sıkmamak için bir ağız koruyucu takabilirsiniz. Sıkıntı ve stresten uzak durmaya çalışın. Diş sıkma sorununun tedavisi genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Ancak stresi azaltmak genellikle herkes için etkili bir yöntem olmaktadır. Bu noktada yanıtı merak edilen bir diğer soru da sürekli dişlerimi neden sıkıyorum? Sorusudur? İşte tüm ayrıntılar!

Sürekli Dişlerimi Neden Sıkıyorum?

Çağın hastalığı olarak görülen istemsizce diş sıkma hareketi çoğunlukla strese bağlı olarak küçük yaşlarda başlar. Diş sıkma sorunu tıp da Bruksizim olarak geçmektedir. Bruksizim nedir neden olur kesin bir teşhis yapılamamaktadır. Genellikle diş sıkma rahatsızlığının çene uyumsuzluğundan olduğu düşünülür. Ancak çene sorunu olmayan kişilerde bile görülebilir.

Diş sıkma sorunu genellikle stresli ve yoğun geçen günlük hayatın uykuda ortaya çıkan bir sonucu olabilmektedir. Fakat altında yatan sebepler araştırılmalıdır zira kişiden kişiye farklı sebepleri olabilmektedir. Fazlasıyla rahatsız edici bir durumdur ve günlük hayatımızı etkiler. Diş sıkma rahatsızlığı olan kişilerde genellikle diş sıkmaya bağlı çene ve diş ağrıları oluşmaktadır.

İlgili Haber: 20 Maddede Diş Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Bruksizim Nedir Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde çok sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri Bruksizimdir. Bruksizim nedir neden olur bilen çok az kişi vardır. Bruksizim dişleri sıkma, gıcırdatma ya da birbirine bastırma durumudur. Bruksizim genellikle küçük çocuklarda görülür. Çoğunlukla zararsız bir rahatsızlıktır ve kendiliğinden geçer.

Bruksizimin çok şiddetli olduğu kişilerde yumuşak veya akrilikten yapılmış apareyler kullanılmalıdır. Bu apareylerdeki amaç alt ve üst çenedeki dişlerin birbirleriyle temasını kesmektir. Düzenli kullanılmazsa dişlerde aşınma, kırılma ve ağrılara da sebep olmaktadır. Bruksizim tedavi etmek amacıyla yapılan birçok egzersiz de mevcuttur.

Bruksizim Egzersizleri var mıdır?

Bruksizim insanlar tarafından fazla önemsenmeyen bir rahatsızlıktır. Bruksizim nedir neden olur biliyor musunuz? Bruksizim genellikle geceleri görülen diş gıcırdatma problemidir. Bu sorunun geçmesini istediğinizde bazı egzersizler yaparak bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Diş gıcırdatmaya karşı etkili bir egzersiz olan fasya egzersizi sorununuzu çözmede kısa süreli ve etkili bir uygulamadır. Bu uygulamayı yapmak için her iki elinizi çene bölgenize koyun. Ardından aşağı yukarı hareketler yaparak masaj yapın.

Sonrasında şakaklara doğru fazla güç uygulayarak düz bir şekilde çıkın masajı kulağınızın üstünden geri dönerek tekrarlayın. Bu egzersizi günde 3 kez beşer tekrarlar halinde uygulayın. Eğer egzersizi düzenli ve doğru bir şekilde yaparsanız rahatlamanız garantidir. Genellikle diş sıkma strese bağlı ortaya çıktığından stresi azaltmak için meditasyon da yapabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.