Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama

Son yıllarda porselen diş kaplama diş hekimliğinde sıkça tercih edilen uygulamalardan birisidir. Gelişen teknoloji ile estetik malzemeler kullanılarak kişilerin estetik beklentileri iyi bir şekilde karşılanmakta. Dişlerde estetik sorunların giderilmesi için dişlerin üst kısmına ince bir tabaka halinde yerleştirilen malzemeler birçok kişinin estetik açıdan problemlerini giderebilmekte. Ayrıca uzun ömürlü yapıları ile porselen diş kaplama ön plana çıkmaktadır.

Düzenli ağız ve diş bakımı yapıldığı takdirde kişiler uzun sürelerce porselen diş kaplamaları kullanabilirler. Ancak doğal dişlere bakılmadığında, dişetlerinin çevrelerinde iltihaplanmalar söz konusu olduğu gibi, porselen kaplamalarında çevresinde iltihaplanma olabilir. Bu nedenle ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Diğer bütün tedavi çeşitlerinde olduğu gibi doğru bir planlama ve ardından iyi bir bakım kalıcılığın üst seviyeye çıkmasında etkili rol oyanar.

Porselen diş kaplama sadece tek bir tipte yapılmaz. Çeşitli şekillerde yapılabilir. Daha öncelerde metal destekli kaplamlar vardı ancak bu kaplamalar estetik açıdan beklentileri karşılamıyordu. Şuan günümüzde estetik açıdan tatmin edici zirkonyum destekli kaplamlar ve seramik kaplamalar kullanılmaktadır. Bu konuda en uygun olan diş kaplama çeşidine hastalar hekim ile birlikte karar vereceklerdir.

Porselen Kaplama Nedir?

Dişlerin üzerine porselenden üretilen kaplamaların yerleştirme işlemdir. Kişiye özel olarak diş rengine ve diş şekline uygun olarak üretilen porselen dişler yüksek kalitede üretilerek hastalara sunulmaktadır. Estetik açıdan gayet tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Diğer kaplama türlerine göre birçok avantajı vardır. Doğal bir gülüş elde edilmesinin yanında ağız içi işlevselliğinde devamını sağlamaktadır. Bu nedenle günümüzde sıklıkla tercih edilen kaplama türüdür.

Porselen Diş Kaplama Çeşitleri

Porselen diş kaplama çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

İlk olarak hasta hekim tarafında muayene edilir. Ardından hastanın beklentileri net olarak anlaşılmalıdır. Porselen diş kaplama yöntemi ile hastanın beklentilerine uygun olan planlamalar yapılır. Bazı hastaların çene yapılarında sorunlar olabilir ve bu sorunlar sadece porselen kaplama yapılarak giderilecek boyutta değildir. Yapılan muayene sonucunda dişlerin porselen kaplamaya uygun olup olmadığı anlaşılır. Diş kaplama aşamaları detaylı olarak hastaya hekim tarafından anlatılır. Hekim gerekli görüşe radyolojik görüntüler ister. Yine hekim gerekli görürse dijital sistemlerden yararlanılarak işlem sonrası nasıl bir görüntü olacağı tasarlanabilir.

Porselen Diş Kaplama İçin Hazırlık Aşaması

İşlemden önce hazırlıkların tamamlanması adına hekim, dişlerin yüzeylerini kaplama için hazırlar. Bunun için kaplamada kullanılacak parça kalınlığında şekillendirme işlemlerine başlar. Dişlerin hazırlanması aşamasında lokal anesteziye gerek olup olmadığına hasta ve hekim birlikte karar verir. Eğer gerekli olursa lokal anestezi altında dişler porselen kaplama için hazırlanır.

Hekim hastadan modellemeler alarak, laboratuvara gönderir. Tedavi süreci boyunca kaplamalar hazırlanan kadar hassasiyet ve ağrıların önüne geçmek için geçici dişler hazırlanacaktır. Kalıcılar kadar istenilen sonuçlar geçiciler ile alınama ancak bunlar sadece hassasiyet ve ağrı içindir. Kalıcılar hazır olduğunda ve uygulandığında çok daha estetik sonuçlar zaten alınacaktır. Hastanın ölçülerine göre hazırlanan geçici dişler ise beklemeye gerek kalmadan aynı günde hastaya verilir.

Kalıcı kaplamaların tam olarak hazır olma süresini işlem görecek diş sayıları, provalardaki durumlar gibi etkenler belirlemektedir. Ortalama bir süre vermek gerekirse 3 ile 10 gün içinde işlemler bitecektir. Provalar önemlidir. Çünkü provalarda diş ile dudak uyumları detaylı olarak analiz edilir. Hastanın isteklerine göre gereken düzeltmeler yapılabilir.

Yapıştırma Aşaması

Laboratuvarda hazırlanan kalıcı diş kaplamaları yapıştırılmadan hemen önce hekim renkleri ve kalıp uygunluğunu kontrol edecektir. İşler üzerinde son bir denemeler yapacak ve ardından kalıcı yapıştırmayı uygulayacaktır. Yapılan kontrollerin ardında eğer estetik ve teknik sorunları bulunmuyorsa son aşamaya geçilir. En güzel sonuçları almak adına hekim kaplama üzerinde oynamalar yapar. Kaplama rengi ise işlem esnasında isteğe göre revize edilerek hastanın beğenisine sunulur.

Ardından kalıcı olarak yapışması için işlem görecek dişler hazırlanır. Hiçbir yabancı madde dişlerin üzerinde olmaması gerekir. Hekim işlem görecek dişlerin yüzeylerini pürüzlü bir hal almasını sağlar. Çünkü pürüzlü bir yüzeye yapışma çok daha iyi olacaktır. Yapıştırma için özel olarak üretilen kaplama yapıştırıcısı kullanılarak titizlikle kaplamalar ilgili dişlere yapıştırılır. Sonrasında yapıştırıcıyı aktif hale getiren ışın verilerek kaplamanın dişe tutunarak sağlam bir şekilde yapılması sağlanır.

Sonrasında yapıştırıcıdan geriye kalan kalıntılar dişlerden temizlenir ve hastaya ısıma denemeleri yapması istenir. Hasta ısıma hissinden memnun değilse, hekim son rötuşlar yaparak kaplamanın son halini hazırlar. Uygulamadan birkaç hafta sonra hekim hastayı kontrole çağırarak, ağız içine yerleştirilen kaplamaların dişetleri ile nasıl bir uyum içinde olduğunu kontrol eder. Bu deneme süresinde bazen kaplamalar daimi olarak değil çıkabilecek sorunlara karşı geçici olarak yapıştırılabilir.

Porselen Diş Ömrü Ne Kadar?

Porselen kaplama diş ömrü kişiden kişiye değişecektir. Çünkü ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapan ve diş hekimi kontrollerine düzenli olarak giden birinin porselen diş kaplama ömrü ile bu işlemleri yapmayan veya yetersiz olarak yapan birinin porselen kaplamalarının ömürleri aynı olmayacaktır. Kısacası uygulamadan sonra dişlerin bakımı ve düzenli gidilerek hekim kontrolleri ömürlerini belirlemektedir.

Unutulmamalıdır ki ağız içi yapısı sürekli olarak değişir. Ancak ağız içine yapılan tedaviler sabit şekilde kalırlar. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda değişime yani yenileme ihtiyacı doğacaktır. Fakat az önce dediğimiz gibi ağız ve diş bakımı iyi yapılırsa, diş kaplama ömrü ortalama 10 yıl ile 15 yıl arasında olacaktır. Yenileme işlemi herkes için zorunlu bir gereksinim haline gelmeyebilir. Çünkü porselen diş kaplama işleminin ardından hiç yenilemeye gerek duyulmadan hastalarında olduğunu hatırlatmak istetiriz. Verdiğimiz süre ortalama ve tahmini bir süredir.

Ayrıca porselen dişlerde kullanılan malzemeleri geri dönüşümlü şekilde kullanamayız. Ağız içinde kaplamalara yer açılması gerekeceğinden diğer doğal dişlere de bazı işlemler yapılmakta. İşlemden sonra ise hayat boyu dişlerde kaplamalar veya kronların olma zorunluluğu olduğunu da hatırlatmak isteriz.