Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı

Son yıllarda birçok kişi gülüşünü ön plana çıkartarak toplum önünde daha estetik ve dinamik görünmek istemekte. Gelişen teknoloji ile birlikte artık diş gülüş tasarımı diş hekimlerince yapılabilmekte ve hemen hemen herkes istediği gülüşe estetik gülüş tasarımı sayesinde kavuşabilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Gülüş tasarımı diş hekimliği bilgisi, yetenek, teknik ve teknolojinin birleşmesi ile bir sanat haline gelen, kişiye özel bir gülüş kazandıran uygulamaların bütündür. Gülüş tasarımında kişinin anatomik yapısı, tam olarak nasıl bir gülüş istediği, çene ve diş yapısı gibi birçok etken değerlendirilir. Gülüş tasarımındaki ana amaç ise, kişinin istediği gülüşü mümkün olduğunda oluşturabilmek ve diş yapılarına mümkün olduğunca az müdahalede bulunarak estetik bir görünüm kazandırmaktır. Bu estetik yapı oluşturulurken kişinin ağız ve diş sağlığının devamı ve varsa sorunlu dişlerde tedavi edilerek, sağlıklı bir ağıza sahip olmakta gülüş tasarımının bir parçasıdır.

Estetik Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Yapılmakta?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, estetik gülüş tasarımı tedavi değil, bir tedavi sürecini içine alan uygulamalardan oluşur. Her kişinin ihtiyaçları farklı olabileceğinden, uygulanan işlemlerde farklılıklar gösterebilir. Herkesin estetik istekleri farklıdır. Bu nedenle bu istekler değerlendirilirken, kişinin yüz yapısı, yaşı, cinsiyeti ve tam olarak ne beklediği gibi etkenler ön plandadır.

Gülüş tasarımı işlemlerine geçilmeden önce ağız içinde sorunlu dişler varsa, bunları tedavi edilmesi gerekir. Dişeti hastalıkları mevcutsa tedavisinin yapılması şarttır. Yapılan tedavilerden sonra diş temizleme işlemlerine geçilir. Kişilerin ihtiyaçları farklı olabileceğinden, hekim ile birlikte konuşulur ve istenen en yakın sonuca ulaşmak için tedavi planı hazırlanır. Yapılan işlemlerden bazıları ise; diş eti estetiği yani gingivektomi, diş eksiklerinin implan gibi tekniklerle giderilmesi, diş beyazlatma, protez uygulamalarında oluşabilir. Ayrıca porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplama, ortodontik tedaviler kişilerin ihtiyaçlarına göre yapılabilmekte.

Dijital Gülüş Tasarımı Nedir?

Herkesin yün hatları, mimikleri ve gülüş ayrıntılı farklıklar taşır. Estetik alanda kişileri ön plana çıkartacak en önemli etkenlerden birisi dişler ve dizilimleridir. Kişinin tüm özellikleri ve önemli faktörleri tedaviden önce dijital ortama aktarılarak, bilgisayar ortamında özel geliştirilen yazılımlar yardımı ile kişiye en uygun tasarımlar çıkartılabilmekte. Estetik diş hekimliğinde dijital gülüş tasarımının yeri oldukça önemlidir. Hem hastaya tedavi sonrası en yakın görünümü görme fırsatı verir, hem de hekimin hastayı tam olarak anlamasını sağlayarak buna uygun tedavi planı çıkartmasına yardımcı olur.

Gülüş Tasarımı Nasıl Uygulanır?

Gülüş tasarımında en önemli nokta kişinin beklentilerini net ve doğru olarak anlamaktır. Hastanın ağız ölçüleri alınır ve ölçüler üzerinden birtakım modellemeler yapılarak sorunlar belirlenerek tedavi planı ortaya çıkartılır. Sonrasında alınan ağız içinin ve yüzün resimleri bilgisayara aktarılır ve özel programlar kullanılarak bazı ölçümler yapılarak yüze uyum hesaplamaları yapılır. Tedaviden sonra nasıl bir görüntü olacağı konusunda hasta bilgi sahibi olur. Birtakım programlar yardımı ile hastanın ağız yapısına uygun olacak şekilde hazırlanan geçici restorasyonlar ile hastanın görüşleri alınmaktadır.

Bütün bu planlama aşamalarının ardından eğer hastanın ortodontik tedavi ihtiyacı yoksa ilk olarak dişetlerinde mevcut olan seviye bozuklarının düzeltilmesine başlanır. Ağız içinde diş eksikliği varsa implant tedavisi ille giderilerek diğer cerrahi girişimlerin uygulanması planlanır. Yapılacak olan cerrahi girişimlerden sonra iyileşme süreci tamamlanır. Ardından diş beyazlatma, diş taşı temizleme gibi ek işlemler yapılır. Yapılan işlemlerin ardından dişlerde oluşan biçim bozuklukları bazı durumlarda kompozit dolgular kullanılarak tedavisi sağlanır.

 

gülüş tasarımı nasıl uygulanır

Eğer bu teknikten yeteri kadar verim alınamazsa, porselen lamine ve kaplamalar veya zirkonyum kaplamalar kullanılarak sorunlar giderilir. Porselen lamine uygulamasında dişlere neredeyse hiç aşındırma yapmadan uygulanmakta veya çok az bir aşındırma ile işlem tamamlanabilmektedir.

Zirkonyum veya porselen uygulamaları yapılacaksa tedavi sırasında yapılacak provalar ile hastanın ne düşündüğü öğrenilir. Eğer hastanın istekleri varsa tedavi aşamasında gerekli restorasyonlar yapılabilir. Yapılan bütün tedavilerde ve dişeti tedavilerin sırasında yüzün şekli ile dudak konturu ön planda tutulmaktadır. Ardından hedeflenen gülüş tasarımının son düzenlemeleri yapılır.

Bazı durumlarda gerekli görülürse gülüş tasarımı uygulamaları esnasında medikal estetik ihtiyacı doğabilir. Dudak ve yüz kısmına yapılacak olan dolgular sayesinde gülüş çok daha estetik olarak ön plana çıkartılabilir. Hasta bu konuyu hekimi ile görüşmelidir.

Estetik Diş Tedavisini Hangi Bölüm Yapar?

Gülüş tasarımını genellikle başlangıç ve tedavi planını restoratif diş tedavisi uzmanları yapmaktadır. Ancak estetik diş tedavisi kısa bir süreç olmadığından ve içinde birçok uygulama barındırdığından dolayı, birden fazla ana bilim dalından uzmanlar ile çalışmak mümkündür. Hastanın beklentileri ve var olan sağlık sorunları bunları belirler.

Gülüş Tasarımında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

İlk olarak hastanın tam olarak beklentisi nedir. Tedavi sonrasında hastanın ihtiyaçları karşılanabilecek mi? Sorularının cevapları çok önemlidir. Çünkü tedavi sonrasında hasta sonucu beğenmezse tüm çalışmalar boşa gider.

Tedaviye başlamadan önce planlama aşamasında hasta ve hekim arasındaki iletişim çok önemlidir. Hasta planlama aşamasında beklentileri dile getirirken, dişleri ile ilgili şikayetlerini de hekime aktarmaktadır. Tüm planlamalar eksiksiz ve akıllarda soru işareti bırakmayacak şekilde yapılmalıdır. Bunların yanında ise; diş uzunlukları, dudak yapısı, dudağın ve dişlerin uyumu ile dişeti özellikleri de dikkat edilen noktalar arasında. Bu maddelerin hepsi kendi içinde bir bütündür ve gülüş tasarımında istenilen sonucu elde etmek için önemlidir.

Gülüş Tasarımı Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Her hastada gülüş tasarımı tedavi süreci farklı zamanlar alabilir. Hastanın beklentileri ile ağız ve diş yapısındaki sorunlar sürecin uzunluğun etkileyen en önemli faktörlerdir. Bazı kişilerin tedavisi sadece bir gün gibi kısa bir zamanda tamamlanırken, bazı kişilerin ise ihtiyaçlarına göre bu süre 2 gün ile 15 güne kadar çıkabilmekte. Bu nedenle kişinin şikayetleri ve ağız ile diş sağlığındaki sorunlar tedavi süresini belirleyen ana etkenlerin başında gelir.

Gülüş Tasarımında Yüz Şekli Ne Kadar Önemli

Gülüş tasarımlarında kişilerin yüz hatları ve şekli belirleyici etkiye sahiptir. Bunun nedeni yüz, diş ve gülüş bir bütündür ve uyum içinde olduğunda estetik bir görüntü sağlanır. Bu nedenle bütünlüğü en iyi şekilde yakalamak çok önemlidir.

Ayrıca cinsiyet ve yaşta istenilen estetik gülüşün elde edilmesi için önemlidir. Bunun nedeni erkeklerde ve kadınlarda diş yapısının aynı olmamasıdır. Kadınlarda daha narin ve yuvarlak olan diş yapısı erkeklerde daha köşelidir.