İmplant

İmplant

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte diş hekimliğinde implant tedavisi hız kazanmış ve başarılı şekilde uygulanmaktadır. Dişlerinde kayıplar yaşayanların imdadına implant tedavisi yetişmekte. Eksik dişlerin yerine doğal dişlere çok yakın bir yapıda olan implantlar yerleştirilebilmekte. Başarı oranlarının çok yüksek olması ve hastaların memnuniyeti son yıllarda implantın popülerliğini arttırmıştır.

İmplant Nedir?

Eksik dişlerin yerine gelen yapay dişlere implant adı verilir. Çenenin içine konumlandırılan ve sıklıkla vida biçimde olan yapay diş kökleridir. Çene kemiğine yerleştirilen bu özel yapılar titanyumdan üretilir ve titanyumu vücut kendi parçası gibi algılayarak kabul eder. Bu nedenle dokulara yüksek derecede uyum sağladığı için başarı oranları da tatmin edici derecedir.

Diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilmesinin en büyük nedenlerinden, sadece tek diş kayıplarının tedavisi değil, ağızda hiç diş kalmadığı durumlarda bile başarılı olarak uygulanmasıdır. Ne kadar diş kaybı olursa olsun uygulanabilir. Diğer komşu dişlere köprü tedavisinde olduğu gibi müdahale edilmez. Hem çiğneme doğal dişlere çok yakındır hem estetik açıdan tatmin ediciliği hem de diğer dişlere dokunmadan tedavinin yapılması en çok tercih edilme nedenleri arasındadır.

Uygulanan implantlar doğal dişlere çok yakındır. Bunun nedeni gücünü çevre dişlerden değil de doğal dişer gibi çene kemiğinden almasıdır. İmplant yapılmadan önce ilk olarak dişeti açılmak zorundadır. Açılan delik ise implantın girebileceği büyüklükte olur. Sonrasında implant konumlandırılarak açılan deliğin üst kısmında kalan kesi kapatılır. Sonrasında sadece implantın çene kemiği ile birleşerek kaynaması beklenir.

Bazı durumlarda kişilerin çene kemikleri yeterince güçlü değildir. Bu tip durumlarda greft yapılarak çene kemiği güçlendirilir. Greft yapılırsa, implantın çene kemiğine kaynaması için yaklaşık 2-3 aya ihtiyaç duyulur. Teorik olarak ne kadar basit gibi görünse de implant tedavisi yüksek mühendislik ve diş hekimliği uzmanlığı isteyen bir tedavidir.

Diğer yandan teknik kısımlarına bakarsak daha fazla karmaşanın olduğu görülmekte.  Çünkü implant tipinin seçilmesi, kişinin tedavi için uygun olup olmadığı, implantların boyutları, tasarlanması ve uygulanması birçok önemli detayın sorunsuz şekilde işlemesi gerekmekte. Bütün bunlar tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Bu nedenle kısa vadede çözüm getirmez ancak uzun vadede implant tedavisi gerçekten başarılıdır.

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır? Süreç Nasıl İşliyor?

Tedaviye başlamadan önce hastanın detaylı muayeneden geçmesi gerekir. Kemik yapıları değerlendirilir. Sonrasında kişinin implant tedavisine uygun olup olmadığına hekim karar verecektir. Her şey yolunda ise implant yerleştirmeye sıra gelir. Ağrı ve acı olmaması için lokal veya genel anestezi seçenekleri değerlendirilir. Çene kemiği ve diğer dişler ile ilgili detaylı analizler yapılır.

Hangi anestezi tipi kullanılacağına göre implant yerleştirmeden önce neler yenip içilebileceği hakkında hasta bilgilendirilir. İster lokal olsun ister genel anestezi olsun işlemden sonra hastanın yanında bir yakını olması gerekir, hastayı eve götürüp dinlenmesini sağlamalıdır.

İmplant cerrahisi uygulanırken aşamalar halinde yapılır. Diş implantı yerleştirme ameliyatı içinde birçok işlem barındırabilir. Bunlar ise şu şekildedir;

Bahsettiğimiz süreç kısa süren bir süreç değildir. Aylar alır. Ancak bu sürecin büyük bir bölümü yerleştirilen implantın çene kemiğine kaynaması ve düzelmesini içine alır. Hastanın durumuna göre yapılan işlemler bazı durumlarda aynı anda yapılabilir, birleştirilebilir. Bu tamamen hastanın durumu ile ilgilidir.

Diş İmplantı Çeşitleri

Hangi implant çeşidinin kullanılacağına karar verilirken, uygulanacağı yerin durumu ve dokulara göre karar verilir. İmplan çeşitleri ise şu şekilde;

Subperiostal İmplantlar

Diş kemiğinin üst kısmından ölçüler alınır ve buna göre hazırlanarak uygulanır. Subperiostal implantların tercih edilmesindeki en önemli etken çiğneme sırasında oluşan baskıyı bütün kemiğe dengeli olarak dağıtmasıdır. Görünümü ise bir kafese benzer. Sıklıkla uygulanan bir implant çeşidi değil.

İmplant Nedir

Endosseöz İmplantlar

Diğer adı endostal implantır. Bir veya birden fazla diş kayıplarının tedavisi için tercih edilebilir. Son yıllarda en sık tercih edilen implat çeşididir. Endosseöz implantlar tek bir çeşit olmayıp kendi içlerinde de; silindirik, vida ve blade olarak üç guruba ayrılmaktadırlar.

Transosseöz İmplantlar

Diğer adları transmandibular implantlar olarak geçmekte. Bütün kemik boyunca uygulanan implant türüdür. Sıklıkla kemik boylarında yetersizlik varsa bu implat türüne başvurulur. Zor ve yapım aşaması zorlayıcı olduğu için genelde tercih edilmezler.

İntramukozal İmplantlar

İntramukozal implantlar hepsinde titanyum kaplama mevcuttur. Protezlerde retansiyonu yükseltmek için kullanılırlar. Artık son yıllarda tercih edilen bir implant türü değildir.

Endodontik İmplantlar

Diğer ismi edontik stabilizatörler implanttır. Genellikle zayıf yapıya sahip dişlerin sabitleştirilmesi için kullanılırlar. Bu implatlar sayesinde güçlü bir alt yapı oluşturmak mümkündür.

Diş İmplantından Sonra Hangi Sorunlar Yaşanabilir?

Uygulanan implant tek senasta da olsa birden fazla senastada olsa cerrahi bir girişim olduğu için bazı sorunlar ile karşılaşmak mümkündür. Bunlar ise;

İmplant ameliyatından sonra hastalara ağrı kesiciler ve enfeksiyonlara karşı antibiyotikler reçete edilebilir. Ağrılar, şişmeler ve morarmalar ameliyattan sonra yavaş yavaş azalacaktır. Ancak giderek artarsa hemen işlemi gerçekleştiren cerraha bilgi verilmelidir. İşlem sonrasında implant yerleştiren kısımların hasar görmemesi ve korunması gerekir. Bu nedenle işlemden sonra yumuşak besinler ile beslenmek gerekecektir. Artık günümüzde ameliyattan sonra dikiş alma işlemi yapılmamakta, çünkü kendi kendine eriyebilen dikiş kullanılmaktadır.

Diş İmplantı Ameliyatından Sonra Beslenme

  • Ameliyattan sonra implantın çene kemiğine kaynama süreci olacaktır. Bu süreçte hastalar beslenmelerine dikkat etmelidirler. İmplant yerleştirildikten sonra yumuşak ve oda sıcaklığında olan besinler tüketilmelidir. Bazı durumlarda hastalara hekimler mineral ve vitamin takviyeleri almalarını tavsiye edilebilir.
  • İşlemi yapan hekim çok sıcak ve çok soğuk besinleri ne zamana kadar tüketilmeyeceğini söyleyecektir.
  • Dikişleri korumak adına çok sert yiyeceklerden ve taneleri olan gıdalardan uzak durmak gerekir.
  • Ameliyattan 15 gün sonra yavaş yavaş ızgara, omlet, haşlanmış tavuk gibi gıdalar tüketilmeye başlanır. Bunu hekim hastaya belirtecektir.

Sık Sorulan Sorular

Yapılan muayenede genel sağlık durumu elverişli olan, sağlıklı çene kemiğine sahip ve sağlıklı dişetlerine sahip kişilere, yerleştirilecek implanları kaldırabilecek kemik yoğunluğuna sahip kişilere imlant tedavisi yapılabilmekte. Bazen kişilerin kemik seviyeleri yeteri sevide olmayabilir. Bu gibi durumlarda gereken ek tedaviler ile kemik yapısı sağlanarak implant tedavisi başarılı olarak yapılabilir.

Operasyon sırasında kişiye göre değişmekle birlikte lokal anestezi veya genel anestezi kullanılır. Bu nedenle hasta işlem esnasında herhangi bir ağrı, acı hissetmez. Ameliyat sonrasında ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilecektir. Birçok kişi normal diş çekiminden daha az rahatsızlık duyduklarını söylemekte olduklarını da belirtelim.

Uygulanan implantlar aynı doğal dişler gibi gücünü çene kemiğinden almaktalar. Bu nedenle ağız ve diş sağlığında oluşacak sağlık sorunları implantları doğrudan ilgilendirmektedir. Düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapılmadığı taktirde, implantların etrafındaki dişetlerinde enfeksiyonlar meydana gelerek dişeti rahatsızlıkları gelişebilir. Dişeti hastalıkları nasıl doğal dişlerin kayıplarına kadar giden sonuçlara neden oluyorsa, aynı şekilde implantların kayıp edilmesine de neden olacaktır. Eğer düzenli olarak ağız ve diş bakımı yapılır ve düzenli periyotlar halinde diş hekimi kontrollerine gidilirse uzun yıllar boyunca implantlar ağız içinde işlevselliğini sürdürecektir.

  • Kemik gelişimini tamamlamayan gençler,
  • Boyun ve baş kısmına radyoterapi tedavisi uygulananlar,
  • Aşırı derecede sigara içenler. Çünkü sigara kullanımı yara iyileşmesini çok yavaşlatılır,
  • Şeker hastalığı, hipertansiyon hastaları ve bağışıklık sitemi ile ilgili hastalıkları olanlar ilgili tıp doktorlarının kontrollerinden sonra eğer gereken şartlar sağlanabilirse implant tedavisi yaptırabilirler.

Vücudun implantın yapıldığı maddeye karşı herhangi bir reaksiyon göstermemesi gerekir. Bunun için titanyum ve alaşımlarından üretilmektedirler. Ağız içi sıvılarına karşı çok dayanıklı olup, uygulanacak basınçlara da son derece dayanıklı yapılardır. Hatta titanyumun üzeri birtakım doku dostu maddeler ile kaplanarak vücuda uyumu yükseltilmiştir.