Periodontoloji

Periodontoloji

Periodontoloji dişlerin ve dişetlerinin etrafını saran kısımlarda meydana gelen hastalıkların tedavisini yapan ana bilim dalının adıdır. Dişetleri ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemli ve kilit noktada görev yaparlar. Dişetleri birçok şekilde rahatsızlıklara karşı tepki gösterirler ve birçok hastalığın sinyallerini verebilmektedirler. Dişetlerinde gelişen rahatsızlıkların tedavisini periodontoloji yapmaktadır.

Dişetleri konusunda ve dişleri saran kemikleri inceleyen periodontoloji uzmanlığı için, diş hekimliği fakültesinden sonra DUS sınavına girilerek doktora yapmak gerekmektedir. Diş hekimleri bu özel eğitimi almak için DUS sınavına girerek belli bir puan almalılar ve ardından 3 yıllık eğitim programına katılarak, başarılı olarak tamamladıktan sonra uzmanlıklarını elde etmektedirler.

Dişetleri oldukça hassas yapılara sahiptirler. Bu nedenle herkeste farklı şikayetlere ve belirtilere neden olabilirler. Devamlı olarak dişetlerinde gelişen kanamalar, iltihaplanmalar, şişmeler gibi birçok şikayetlere neden olarak diş sağlığına olumsuz etkileri söz konusudur.

Periodontoloji Nedir? Hangi Hastalıklara Bakar?

Periodontal rahatsızlıklar daha da ilerlerse periodontitis aşamasına gelirler. Sadece dişetlerinde değil dişleri destekleyen yapılarda da hasarlar görülür. Diş ve dişeti arasında periodontal cep olan adlandırılan bir kısım meydana gelir. Bahsettiğimiz bu kısım enfeksiyon varlığını ve rahatsızlığın ilerlemesini daha kolay yapmaktadır. Rahatsızlık ilerlediği zaman dişlerde sallanmalar başlar ve diş kayıplarına kadar giden sonuçlar ile karşılaşılabilir.

Periodontitis Nedir?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, estetik gülüş tasarımı tedavi değil, bir tedavi sürecini içine alan uygulamalardan oluşur. Her kişinin ihtiyaçları farklı olabileceğinden, uygulanan işlemlerde farklılıklar gösterebilir. Herkesin estetik istekleri farklıdır. Bu nedenle bu istekler değerlendirilirken, kişinin yüz yapısı, yaşı, cinsiyeti ve tam olarak ne beklediği gibi etkenler ön plandadır.

Gülüş tasarımı işlemlerine geçilmeden önce ağız içinde sorunlu dişler varsa, bunları tedavi edilmesi gerekir. Dişeti hastalıkları mevcutsa tedavisinin yapılması şarttır. Yapılan tedavilerden sonra diş temizleme işlemlerine geçilir. Kişilerin ihtiyaçları farklı olabileceğinden, hekim ile birlikte konuşulur ve istenen en yakın sonuca ulaşmak için tedavi planı hazırlanır. Yapılan işlemlerden bazıları ise; diş eti estetiği yani gingivektomi, diş eksiklerinin implan gibi tekniklerle giderilmesi, diş beyazlatma, protez uygulamalarında oluşabilir. Ayrıca porselen lamineler ve kaplamalar, zirkonyum kaplama, ortodontik tedaviler kişilerin ihtiyaçlarına göre yapılabilmekte.

Periodontal Hastalıklar Nelerdir?

Dişetlerinin yumuşak dokularında meydana gelen iltihaplanmalara dişeti iltihabı (gingivitis) denir. Fakat bu iltihaba müdahale edilmezse, ilerleyerek alt kısımda olan kemik yapıya gelerek kemik yıkımlarına neden olabilir. Bu istenmeyen bir durumdur. İlerlemiş safha ise az önce bahsettiğimiz periodontitistir. Dişeti iltihabı veya ilerlemiş durumu periodontoloji dalının ilgi alanına girer.

Birçok periodontal hastalıkların tedavisi periodontoloji sayesinde tedavisi edilebilmekte. Ancak tedavi sürecinde hekimin gösterdiği istek yetmez. Hastada diş hekimine güvenerek tedavi sürecine elinden geldiğince yardım etmek için uğraşmalıdır. Bunun için hekimin önerilerine uymalı, ilaç verilirse düzenli olarak kullanmalı ve ağız ve diş bakımına özen göstermelidir. Periodontal hastalıklardan kurtulmak için ağız içinde bakteri oluşması engellenmelidir. Zaten oluşma nedeni ağız içinde gelişen bakterilerin düzenli olarak uzaklaştırılmamasıdır.

Ağız ve diş hijyenine dikkat etmeyen kişilerin ağız içinde oluşan bakteri seviyesi yüksektir. Bakteriler uygun ortamı bulduklarında çok hızlı şekilde çoğalırlar. Ağız içi yapısı da çoğalmaları için uygun bir ortamdır. Bakteriler mikroorganizmalara neden olurlar ve bunlar bakteri plağı olarak isimlendirilir. Diş ve dişetlerinin birleşim noktası olan kısımda oluşum sergilerler. Düzenli ve yeterli ağız ve diş bakımı yapılmadığında gıda artıkları ile beslenerek ürerler ve asit salgılarlar.

Periodontoloji Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığın türüne ve şiddetine göre birçok aşamadan oluşan bir tedavi planı olabilir. Hekim hastanın detaylı muayenesini yaptıktan sonra bir tedavi planı çıkartır. Sıklıkla periodontal hastalıklarda hekimler şu tedavi planlarını uygulayabilir. Bunlar ise;

periodontoloji nedir

Dişeti Hastalıklarının Belirtileri Neler?