Zirkonyum Seramik Nedir

Zirkonyum Seramik Nedir

Görüntü itibari ile de rahatsızlık vermez. Kullanılan en yaygın diş kaplama yöntemlerinden biridir. Böylelikle diş kaybından kurtulmuş olunur. Hemen hemen herkes diş konusunda şikayetçidir.

Son zamanların en çok talep gören uygulanması olan Zirkonyum seramik nedir? Çok sağlam bir yapısı olan zirkonyum diş kaplama yöntemlerinden biridir. Metalden daha sağlamdır. Kişinin kendi dişlerine uyum sağlayan bir yapısı vardır. Gerçeği ile ayırt edilemez özelliktedir. Diş etine çok kolay uyum sağlar.

Görüntü itibari ile de rahatsızlık vermez. Kullanılan en yaygın kaplama diş  yöntemlerinden biridir. Böylelikle diş kaybından kurtulmuş olunur. Hemen hemen herkes diş konusunda şikayetçidir. Kimi dişler çekilir, kimi dişler dolguya maruz kalır. Kimileri başka bir işleme. Ama diğer dişlerle orantılı durması, kötü bir görünüm vermemesi için genellikle kaplama tercih edilir.

İmplant uygulaması da tercihler arasında olsa da maliyeti ve her diş yapısına uygun olmaması özelliğinden dolayı kişiler kaplamaya yönelirler. Bu kaplamaların en doğal görüntü vereni ve en sağlam yapılı olanı da zirkonyum seramik diş kaplamalarıdır. Özellikle son zamanlarda Zirkonyum kaplamalara olan ilgi ve ihtiyaç etkili bir düzeyde artış göstermektedir. Peki, Zirkonyum seramik nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Zirkonyum Seramik Nasıl Yapılır?

Elbette ki Zirkonyum seramik nedir, nasıl yapılır soruları son dönemlerin en merak edilenleri arasında. İnsanlar dişlerini yaptırmak istediklerinde doğal bir görünüm de vermek isterler. Bu yüzden zirkonyum seramik tercihler arasında ilk sıralardadır.

Öncelikle muayene yapılarak dişin bu kaplamaya uygun olup olmadığı belirlenir. Daha sonra uygun olan diş kaplama için hazırlanır, diş orantılı bir şekilde inceltilir ve ölçüsü alınır. Bu ölçüye göre ve asıl dişin rengine uyan zirkonyum seramik yapılır. Kendine has fırınlarda işlenir ve hastanın kullanımı için hazır hale getirilir.

İlgili Haber: Süt Dişleri

Dişe tam oturması, abes bir görüntü vermemesi için ölçü çok önemlidir. Dişe özel yapıştırıcısı ile bir daha çıkmamak üzere dikkatli bir şekilde yapıştırılır. Daha sonraları da belirli dönemlerde mutlaka kontrol ettirmekte fayda vardır.

Zirkonyum Diş Sararır mı?

Zirkonyum maddesiyle yapılan diş kaygan bir yapıya sahiptir. Yemek artıkları dahi üstünde birikmez kayar gider. Bu yüzden bu diş kaplamalarında plak birikimi de yaşanmaz. Bu avantajı sayesinde çay, kahve gibi dişleri çabucak sarartan gıdalar dahi zirkonyuma zarar vermez ve sararmasına neden olmaz. Rengi daima ilk günkü gibi sabit kalır.

Zirkonyum Seramik Diş Kimlere Uygulanır?

Zirkonyum seramik diş nedir, kimlere uygulanır? Doğal görünüme sahip zirkonyum seramik diş, yapı itibariyle uygun olan dişlere sahip herkese uygulanabilir. Burada temel konu, kendi diş yapınızın nasıl olduğu konusudur. Elbette ki Zirkonyum seramik uygulamasının yaptırılıp yaptırılamayacağı konusu, uzmanların yanıt verebileceği bir konudur.

Genellikle köprü protez uygulamalarında kullanılan bu kaplama çeşidi tek diş kaplaması bakımından da yaygın olarak kullanılır. Bunun yanı sıra diş etleri ve yapısı implant uygulamasına uygun olmayan kişilere çokça önerilir. Çünkü söz konusu uygulama hasta konforu açısından önemli kazanımları da beraberinde getirmektedir.

Kırık dişlere sahip kişilere de bu yöntem uygulanabilir. Ayrıca eğri dişlere sahip kişilerde, dolgu yapımı imkansız olan durumlarda, ayrı olan dişlerin birleşimi uygulamasında ve benzeri durumlarda da en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Özellikle Zirkonyum seramik kaplama işlemi son derece hassas olan bir süreç olarak karşımıza çıkar. Bundan dolayı da söz konusu uygulama sonrasında dikkat edilmesi gerekli olan birtakım hususlar bulunmaktadır.

Zirkonyum Seramik Sonrası

En çok merak edilen zirkonyum seramik nedir sorusundan sonra acaba bu uygulama sonrası bozulmalar olur mu sorusu akılları kurcalıyor. Ama şunu belirtelim ki zirkonyum seramik çok sağlam bir yapıdadır ve dişlerinize zarar vermez. Kendi dişinizle rahatlıkla yapabildiğiniz her şeyi bu kaplamalar ile de yapabilirsiniz.

Sert meyveleri veya gıdaları gönül rahatlığıyla ısırabilirsiniz. Asla zarar görmez. Parlak ve pürüzsüz oluşu nedeni ile plak oluşumu da yaşanmaz. Bu da en büyük kolaylıklarındandır aslında. Kendine özel yapıştırıcısı sayesinde zamanla yerinden çıkma durumları yaşanmaz, dayanıklıdır. Işık geçirgenliği yüksektir. Diğer dişlerinizle uyum sağlar ve kaplama olduğu anlaşılmaz.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.