Yamuk Diş Tedavisi

Yamuk Diş Tedavisi

Dişler; her insan için önem verilmesi gereken bir unsurdur. İnsan sağlığının bir göstergesi olan sağlıklı düzgün görünümlü dişler, kişilere özgüven de kazandırır. Hayatın her alanında başarıya götüren yollardan birisi, sıcak bir gülümsemedir. İlk andan itibaren karşı tarafa samimiyet hissi uyandıran gülümseme için kişilerin diş yapılarına güvenmesi gerekiyor. Ancak farklı nedenlerle diş görünümleri bozulabiliyor. Bunun için uygulanan yamuk diş tedavisi ise dişlerin daha düzgün görünüme kavuşmasını sağlamaktadır.

Diş yapıları çoçukluktan itibaren bozulabilir.  Parmak emme, biberonla uzun süre beslenme ya da yoğun emzik kullanımı, dişlerin yamuk ve çapraşık olmasına neden olmaktadır. Çocuklukta yapılan yanlışlar, dişlerin estetik görünümünün yanı sıra, yeme ve konuşma düzenini de etkilemektedir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekiyor.

Yamuk dişler estetik anlamda istenilmeyen bir görünümün ortaya çıkmasını mümkün kılar. Yine yamuk dişlerin sadece estetik görsellik anlamında değil; sağlık anlamında da önemli sorunları beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bundan dolayı da yamuk dişlerin etkili bir düzeyde tedavi edilmesi de şarttır! Peki, yamuk diş tedavisi nasıl yapılmaktadır? İşte ayrıntılar!

Yamuk Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Düzensiz sıralanan yamuk dişler, ağız yapısını bozmaktadır. Konuşurken zorlanan ve bunun için kendisini toplumdan soyutlayan birçok kişinin sorunu, aslında diş bozukluklarıdır. Fizyolojik bir problem olarak ortaya çıkan diş yamuklukları, ileride psikolojik sıkıntılara da sebebiyet veriyor. Bunun yaşanmaması için her yaşta dişlere müdahale edilebiliyor. Bu da yamuk diş tedavisinin mümkün olduğu anlamına geliyor. Tam da bu noktada yamuk dişlerin etkili bir düzeyde tedavi edilmesi için bu alanda uzman olan bir uzmana başvurmak şart olmaktadır!

Tedavi için kesinlikle ortodonti doktoruna gitmek gerekmektedir. Muayene sonucunda yamuk diş tedavisi için doktorun önereceği yöntem tercih edilmelidir. Diş tedavisinde bir dönem en fazla kullanılan yöntem, diş telleriydi. Ancak her ne kadar sonuçları iyi olsa da diş tellerinin görülmesi, bir çok insanı rahatsız eder. Sağlık sektörünün hızla gelişmesi, farklı tedavi metotlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle insanlarla iletişim halinde olan kişiler için yamuk dişler farklı yöntemlerle düzeltiliyor.

Yamuk Dişler Tel Takmadan Nasıl Düzelir?

Diş sorunu yaşayan insanların pek çoğunun fiziksel rahatsızlıklar yaşadığı biliniyor. Yamuk dişlerden dolayı yemek yeme alışkanlığı bozulan kişiler, sindirim rahatsızlıkları yaşıyor. Dişlerinden dolayı ağzın tam kapanmaması, nefes düzenini bozmaktadır. Haliyle bu durum ise kalp ritmini olumsuz etkilemektedir. Bunların yaşanmaması için pek çok hastalığın temel nedeni olan diş sorunlarının giderilmesi şarttır.

İlgili Haber: Protez Diş Bakımı Nasıl Yapılır

Yamuk diş tedavisi denilince akla ilk gelen çalışmalardan  biri diş teli tedavisi uygulamalarıdır. Ancak görsel olarak sıkıntı veren diş telleri yerine, son yıllarda en fazla tercih edilen yöntem, düzeltici şeffaf plaklardır. Dışarıdan görünmemesi nedeniyle ilgi gören bu yöntem için önce üç boyutlu olarak ağız içi filmi çekilir. Diş yapısına uygun plaklar belirlenir. Her iki haftada bir plaklar değiştiriliyor. Bu sırada dişlerde küçük değişimler yapılıyor. Yaklaşık olarak bir seneyi geçen tedavi sonucunda ise dişlerde mükemmel bir düzelme yaşanıyor. Böylece yamuk diş tedavisinin de başarıyla sonuçlanması mümkün hale gelmektedir.

Dişleri Yamuk Olanlar Ne Yapmalı?

Yüz’e güzel bir ifade kazandıran, düzgün görünümlü ve sağlıklı dişlerdir. Dişler; konuşurken, yemek yerken, gülümserken yüz’de en çok dikkat çeken unsurların başında geliyor. Bunun için çarpık ve yamuk dişlerin düzeltilmesi elzem oluyor. Dişleri yamuk olanların ise vakit geçirmeden uzman bir doktordan yardım alması gerekiyor. En fazla karşılaşılan diş sorunlarından olan yamuk dişler için öncelikle ortodontiye muayene olmak gerekmektedir. Doktor önerisi ve hastanın istekleri doğrultusunda, diş tedavisi belirlenmelidir. Görüldüğü üzere yamuk dişi olanlar etkili bir tedavi süreci sonrasında bu sorunlarından kurtulmaktadır.

Çarpık Dişlere Zirkonyum Yapılır mı?

Çarpık dişler; yemek artıklarının diş aralarına yerleşmesine neden olur. Yamuk diş aralarında biriken ve doğru temizlenmeyen artıklar, zamanla diş çürüklerine sebeptir. Yamuk diş tedavisi için hastanın çarpık diş yoğunluğuna bakılır. Fazla çarpık dişler için tel tedavisi şart olurken, hafif yamuk dişler şeffaf plaklar ile tedavi mümkündür. Bunun yanında azı dişleri de dahil olmak üzere eğrilik olan dişlerde zirkonyum  kaplama ile  hem çarpıklığı gidermekte, hem de dişlerdeki kötü görünümü alarak mükemmel sonuçlar vermektedir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.