Zirkonyum Kaplama Nedir, Ömrü Ne Kadardır

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Zirkonyum Kaplama Nedir, Ömrü Ne Kadardır
Zirkonyum Kaplama Nedir, Ömrü Ne Kadardır

Etkili bir diş tedavisi yöntemi olarak karşımıza çıkan zirkonyum kaplama, dişte estetik ve doğal bir görünümün oluşmasında başarılı olan bir uygulamadır. Işık geçirgenliğine sahip olan zirkonyum kaplamanın dişteki mat görünümün giderilmesinde de başarılı olduğu bilinmektedir. Özellikle metale karşı alerjisi bulunan hastalar için oldukça ideal bir yöntem olan bu kaplama türü, sıcağa karşı da dayanıklıdır.

Diş sağlığı hem rahat yemek ye bilmeniz için hem de günlük hayatta daha güzel cümleler kurabilmeniz için önemlidir. Ancak günümüzde birçok insan diş konusunda çeşitli problemlerle karşı karşıya gelebiliyor. Bu nedenle zirkonyum kaplama gibi işlemlere ihtiyaç duyulması normaldir. Zirkonyum kaplama, zirkonyum malzemesi kullanılarak dişin üstünde yapılan işlemlere verilen isimdir.

Özellikle diş dolguları konusunda sorun yaşayan insanlar bir süre sonra kaplamalara ihtiyaç duymaktadır. Siz de bu tarz problemlerle karşılaştıysanız, doktorunuz size birden fazla seçenek sunacaktır. Bu seçeneklerden bir tanesi de hiç kuşkusuz zirkonyum kaplama olarak bilinmektedir. Zirkonyum kaplama işlemi yapıldıktan sonra ise; daha rahat yemek yiyebileceğinizden ve cümlelerinizi daha net bir şekilde kurabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Zirkonyum kaplamanın neden yapıldığı da bu konu hakkında fikri olmayan kişiler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam etmektedir. Dişi ile ilgili problem yaşayan insanlara öncelikli olarak dolgu tedavisi yapılmaktadır. Ancak dolgu tedavilerinin işe yaramadığı durumlarda dişlerin çekilmesi ve kaplamaların yapılması da çok önemlidir. Çünkü dişlere düzenli ve iyi bir şekilde bakılmadığı takdirde ömürleri kısalır ve kurtarılmayacak bir duruma gelirler.

Doktorlar kanal tedavisi gibi işlemleri denedikten sonra, dişleri kurtaramadığını anlar ve daha sonra da kaplama yapmaya başlarlar. Zirkonyum kaplamada bu işlemlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Ağrılı bir işlem olarak sanılıyor olsa da zirkonyum; diğer porselenlere nazaran daha kolay bir şekilde takılan kaplamalardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Zirkonyum Kaplamanın Ömrü Ne Kadardır?

Diş üzerinde yapılan işlemler dişteki sorunlara göre değişiklik göstermeye devam ettiği için; zirkonyum kaplamanın ömrü de merak edilmektedir. Zirkonyum kaplamalar, diğer kaplamalara nazaran daha uzun ömürlüdür. Birçok insan 5 ile 15 yıl arasında zirkonyum kaplamalarını kullanmaya devam etmişlerdir. Zirkonyum kaplamanın ömrü esasında diş yapısıyla da ilgilidir. Yine kaplama yaptıranların sonraki süreçte diş sağlıklarına ne kadar önem verdikleri de kullanım ömrünü doğrudan etkilemektedir.

Her he ne adar zirkonyum kaplama için 5 ile 15 yıl arasında bir kullanım ömrü verilmişse de bu süre kimi durumlar bağlı olarak değişmektedir. Bu süre sizin diş sağlığınıza ne kadar önem verdiğinize göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin; dişinizi günde 2 kere olmak üzere düzenli bir şekilde fırçalamaya devam ediyorsanız, zirkonyum kaplamalarınız daha uzun süre kullanıma açık olacaktır. Ancak diş sağlığınıza önem vermiyorsanız ve sert cisimlere dişlerinizde kırma çabası içerisine giriyorsanız, zirkonyum kaplamalarınızı uzun süre kullanmanız maalesef mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, doktorunuzun uyarılarını dikkate alarak zirkonyum kaplamalarımızla karşı dikkatli davranmanız da fayda vardır.

Benzer İçerik : Kompozit Dolgu Nedir, Hangi Durumlarda Uygulanır

Gerekli önlemleri aldığınız takdirde uzun yıllar zirkonyum kaplamaları kullanabileceğinizden de emin olabilirsiniz. Kaplamalarınız zarar ya da tahribat gördüğünde ise tekrar diş hekiminize giderek yeni işlemler yaptırmanız gerekebilir. Dişte yapılan işlemler vücutta bulunan diğer organlara göre daha ağrılı ve zorlu bir sürece kapsadığı için, diş sağlığınızı korumaya özen göstermenizde de fayda vardır.  Özellikle zirkonyum kaplamanın başarılı sonuçları ortaya koyması, son zamanlarda bu uygulamanın sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılmaktadır.

Dikkatli olduğunuz takdirde kaliteli bir şekilde yapılan zirkonyum kaplamanın uzun yıllar boyu kullanılabileceği, profesyonel diş doktorları tarafından da her defasında birleştirmeye devam etmektedir. Üstelik elde olmayan sebepler nedeniyle kaplamalarınıza zarar geldiğinde de doktorunuz duruma en kısa süre içerisinde müdahale edecektir. Beyaz bir alaşımdan oluşan zirkonyum, özellikle ön dişlerde doğal bir görünüm noktasında oldukça başarılıdır. Doğal bir görünüm noktasında başarı oldukları için de zirkonyum kaplamalar sıklıkla tercih edilir.

Zirkonyum Kaplama Leke Tutar Mı?

Günlük olarak yediğimiz yiyecekler ve içtiğimiz besinler dişlerimizin renginde değişikliklerin meydana gelmesine sebep olabiliyor. Bu noktada zirkonyum kaplama yaptıranlar, bu kaplamanın leke tutup tutmadığı da merak edilmektedir. Esasında zirkonyum kaplama yapay bir kaplama olduğu için leke tutmak gibi sorun da yaşatmaz. Yine zirkonyum kaplamaların renk değişimi konusunda da bir sorun yaşatmadığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Özellikle diş hekimleri, bu konu hakkında hastalarına detaylı bilgiler vermeye devam etmektedir. Ancak yine de dişlerinizi düzenli olarak fırçalamayı ihmal etmemenizde fayda vardır. Aksi takdirde bütün dişlerde olduğu gibi zirkonyum kaplamaların renginde de bazı değişiklikler meydana gelebilir. Özellikle diş sağlığınızı koruduğunuz takdirde renklerin değişmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu olmayacaktır. Çünkü zirkonyum personeller renk değişimine tamamen kapalı ürünler olarak bilinmektedir. Bu nedenle fiyat aralıkları da bu doğrultuda verilir.

Siz de zirkonyum kaplama yaptırmayı planlayan bir kişiyseniz, renk değişiklikleri konusunda da içinizi, rahat tutabilirsiniz. Zirkonyum kaplama yaptıran hastalar, bu tarz problemlerle karşılaşmadığını her fırsatta belirtmeye devam etmiştir. Zirkonyum kaplamaların avantajlarından bir tanesi de parlak dış görüntüsü olarak bilinmektedir. Dişlerinin parlak bir görünüme sahip olmasından hoşlanan kişilerin büyük bir kısmı da genel olarak zirkon kaplamaları tercih etmeye devam etmektedir. Çünkü zirkonyum kaplamalar en geç kirlenen ve leke tutan ürünlerden de bir tanesi olarak bilinir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.