Dolgu Sonrası Ağrı Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Anasayfa
 • -
 • Blog
 • -
 • Dolgu Sonrası Ağrı Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
Dolgu Sonrası Ağrı Nedenleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş dolgusu yapıldıktan sonra bazı komplikasyonlarla karşı karşıya kalma durumu söz konusu olabilir. Bu komplikasyonların bazıları birkaç gün kadar sürecek ağrılar olabiliyor. Fakat kimi kişilerde ise ağrının daha fazla şiddetli bir hale gelmeye başladığını söylememiz mümkün. Peki, dolgu sonrası ağrı nedenleri nelerdir?

Diş dolgusu sonrasında kişinin ağrı hissetmesinin altında yatan en önemli etkenlerden biri işlem sırasında yapılan müdahaleye bağlı olarak görülebiliyor. Kişilerde meydana gelebilecek olan etkilerin ise kişiden kişiye göre bazı farklılıklar içerebilecek olduğunu görmekteyiz.

Kişilerin bazılarında diş dolgusu sonrası yan etki durumları söz konusu olabiliyor. Bu yan etkiler ise birdenbire ağrı sorunlarının ortaya çıkmasına zemin hazırlamaya neden oluyor. İşlem sonrasında 1-2 saat kadar bir hissizlik hakimken, bu sürecin bitmesinin ardından ağrıların başlaması da kaçınılmaz olabilir. Peki, dolgudan sonra ortaya çıkan sızlama durumu normal midir?

Dolgudan Sonra Sızlama Normal Mi?

Dolgu bittikten sonra yaklaşık bir hafta boyunca diş sızlama durumları görülebilir. Dişin ağrı, sızlaması 1 haftaya kadar sürecek şekildeyse o zaman bu durumun normal karşılaşılacağını söyleyebiliriz. Diş tedavilerinde dolgu yapılırken, tedavi sonrasında ağrının meydana çıkması korkulacak bir durumun olmadığının işaretidir. Fakat buradan dolgu yapılmış olan kişilerin ne zamana kadar bu tür sızlama ve yahut ağrı yaşadığı önemli olacaktır.

Eğer ki bir haftadan daha uzun süre şekilde bir ağrı oluşmaya başladıysa o zaman ciddi bir sorunun olma durumu söz konusu olabilir. Böyle bir durumda ise mutlaka diş hekimiyle hızlı şekilde irtibata geçmeye başlamanız gerekecektir. Diş hekiminin tekrardan bir inceleme yapması gerekebilir.

Dolgu Yapılan Dişin Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Dolgu tedavisi, çürük dişler için yapılan bir işlemdir. Diş kaybının oluşmaması adına diş hekimi tarafından dolgu tedavisinin yapılmasına gerek duyulur. Dolgu sonrasında birkaç saat kadar dişinizde hiçbir şey hissetmezsiniz. Fakat bu hissiyatın bu saat diliminden sonra ağrıya dönüşmeye başlayacak olduğunu bilmelisiniz. Ağrılar, kişiden kişiye göre farklılık gösterdiği olabiliyor.

İlgili Link: Diş Hassasiyeti Nedenleri

Kimi kişilerde 1-2 saat şeklinde seyreden ağrıların kimi insanlarda ise 1 haftaya kadar sürebilecek olduğunu söyleyebiliriz. Lakin burada tedaviden çıkmış olan hastalar için ağrının uzun süreli şekilde seyretmemiş olması gerekir. Çünkü bir ağrının, 7 günden fazla şekilde ağrıması demek başka bir sorunun söz konusu olduğunu söyleyebilir. Böyle bir durumda ise ağrıyı çekmek yerine mutlaka dolgu yaptırmış olduğunuz diş hekimine karşı bilgi vermelisiniz.

Dişlerinizdeki hassasiyet özelliğinin çok daha fazla artmaması içinde dolgu sonrasında bir iki gün yediklerinize dikkat etmelisiniz. Dolgu sonrasında dişlerinizin hassasiyetini arttırmaya neden olacak çok soğuk ya da çok sıcak yiyecek ve içecekler önerilmez.

Dolgu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolgu sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı önemli unsurların olduğunu bilmelisiniz. Çünkü dolgunuzla ilgili olarak bir sıkıntı durumu yaşamak istemiyorsanız dikkatli olmanız gerekecektir. Diş dolgusu sonrasında nelere dikkat edilmelidir şu şekilde belirtmeye başlayabiliriz;

 • Dolgu yapıldıktan sonra anestezi etkisi varsa o zaman beslenmemeniz gerekir
 • Anestezi etkisindeyken de dudak, diş etlerini sıkma gibi durumlardan kaçınmalısınız
 • Çok sert cisimleri kullanmayın
 • Dolgu sonrası soğuk ve sıcak hassasiyetine dikkat edilmesi gerekir
 • Ağız bakımınızı ihmal etmemeye özen gösterin
 • 24 saat boyunca sert gıdalar yememeye çalışın
 • Amalgam dolgu tedavisi yapılmışsa yaklaşık 2 saat boyunca yemek yenmemelidir
 • Ağız bakımının ihmal edilmemesi gerekir

Dolgu sonrası belirtmiş olduğumuz tüm bu hususlara bu şekilde davranılması gerekir. Aksi taktirde dolgu işlemi ile ilgili olarak sorun yaşama gibi bir durum oluşmaya başlayabilir. Diş dolgunuzun uzun ömürlü şekilde olması amacıyla bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Dolgu ilk etapta sizlere yabancı şekilde gelse de bir haftadan sonra alışmaya başlarsınız. Eğer ki bu yabancılık çekme durumu iki haftaya kadar devam ediyorsa da mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerekecektir.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.