Kaç Çeşit Diş Beyazlatma Vardır?

  • Anasayfa
  • -
  • Blog
  • -
  • Kaç Çeşit Diş Beyazlatma Vardır?
Kaç Çeşit Diş Beyazlatma Vardır?

Diş beyazlatma zamanla dişlerde meydana gelen sararma ve renk değişimlerinde uygulanan bir tedavidir. Gülüşünüzün kusursuz ve bembeyaz olmasını istiyorsanız tercih edebilirsiniz. Ama mutlaka bu alanda uzmanlaşmış bir hekime başvurmalısınız. Çünkü diğer bazı diş tedavilerine göre basit olsa da oldukça incelik isteyen bir uygulama.

Çok sayıda kişi tarafından başvurulan bu yöntem; estetik bir görüntü sağlıyor. Diş beyazlatma işleminin farklı çeşitleri olduğu biliniyor. Peki, diş beyazlatma çeşitleri nelerdir ve hangi durumlarda uygulanır? Yazımızda farklı diş beyazlatma yöntemlerine değiniyor olacağız.

Diş Beyazlatma Nelerdir?            

Dişleri beyazlatma işlemi uzunca bir süredir diş sağlığı ve estetiği açısından tercih edilen uygulamalar arasında bulunuyor. Her işlemde olduğu gibi alanında uzman bir hekim tarafından yapılması gereken işlemi günlük hayatta sürdürmek mümkün. Hekim tarafından uygun görülen duruma göre temel olarak 4 diş beyazlatma yöntemi vardır. Bunlar:

  • Kombine diş beyazlatma işlemi,
  • Tek diş beyazlatma işlemi,
  • Ofis tipi diş beyazlatma uygulaması,
  • Ev tipi diş beyazlatma uygulaması olarak sıralanabilir.

Yukarıdaki yöntemlerden en uygun olanı uzman diş hekimi tarafından belirleniyor. Hangi müdahale nasıl gerçekleştiriliyor, yakından bakalım.

 Ev Tipi Diş Beyazlatma

Bu yöntemde ağız içinden ölçü alınır ve kişinin ağız yapısına uygun beyazlatma plağı tasarlanır. Klinik şekilde hazırlanan plak içine uygun miktarda beyazlatma jeli tatbik edilir. Bu yöntemde kullanım kolay olmakla birlikte verilen plakların gün içinde en az 6 ya da 4 saat olacak şekilde kullanılması gerekir. Genelde 10 ve 15 gün arası süren bir tedavi sürecidir. Ağızda bekletilmesi gerektiği için akşam yatarken kullanımı daha uygun olacaktır.

 Hekiminizin uygun bulması durumunda rahatlıkla ev tipi diş beyazlatma işlemi yaptırabilirsiniz. Bu uygulamada dikkat etmeniz gereken durum plak içine uygulanan jeli mutlaka diş hekiminin belirttiği ölçülerde kullanmaktır. Fazla uygulandığı durumlarda jel plak içinden taşabilir ve diş etine zarar verir.

Dolayısıyla ifade edilen ölçü doğrultusunda kullanımı önemlidir. Bunun dışında doktorun belirttiği süre sonunda dişleriniz etkisinden daha beyaz ve ışıl ışıl bir görünüme kavuşur. Ancak jelin fazla uygulanması ve diş etlerinin zarar görmesi durumunda hızlı bir şekilde diş etinin yıkanmalı ve doktorun önerisi ile müdahale edilmelidir.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma

 Oldukça etkili ve kısa süreli diş beyazlatma yöntemleri arasında yer alır. Eğer diş beyazlatma uygulaması yaptırmak için çok fazla zamanınız yoksa ofis tipi diş beyazlatma uygulaması sizin için uygun olacaktır. Kısa süreler içinde etkili ve dikkat çekici bir beyazlama sağlaması dişlerin dikkat çekmesini ve hoş görünmesini sağlar. Hekiminiz tarafından diş tabakası üzerine beyazlatma jeli uygulanarak yapılır.

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Jel lazer ya da UV ışını ile aktif hale getirilir. Bu uygulama şeklinden dolayı ofiste diş beyazlatmayı ‘Lazerle diş beyazlatma’ olarak da duymuş olabilirsiniz. Yaklaşık 1 saate yayılan uygulama, süreyi kısaltmak amacıyla lazerle yapılır. Dolayısı ile bu işlem çok süresi kısıtlı olan ve hızlı bir biçimde işlem yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir. Lazerlerin bu alanda kullanım çeşitleri vardır ve işlem yaptırmadan önce ayrıntıları ile ilgili doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz.

Tek Diş Beyazlatma

Tek diş beyazlatma bir diğer isimle iç diş beyazlatma olarak da bilinir. Özellikle kanal tedavisi yaptırdıysanız dişlerinizde renk değişimi meydana gelebilir. Eğer böyle bir durumla karşılaştıysanız tek diş beyazlatma işlemine başvurabilirsiniz. Bu uygulamada dişte bulunan dolgu sökülür ve açılan bölüme beyazlatma jeli uygulaması yapılır.

Ardından geçici dolgu uygulanır ve dişin istenilen renge gelmesiyle işlem bitirilir. Burada dikkat edilmesi gereken konulardan birisi işin içinde yalnızca estetik görünüm değil kanal tedavisi gibi farklı bir uygulamanın da olmasıdır. Bu yüzden diğer işlemlerde olduğu gibi uzman ve tecrübeli bir hekimin müdahale etmesi gerekir. Kanal dolgusu ve ayrıntıları iyi yapılırsa; tek dişteki renk değişimi rahat bir şekilde tedavi edilebilir.

Kombine Diş Beyazlatma

İhtiyaç duyulan durumlarda kombine diş beyazlatma yöntemine de başvurulabilir. İstediğiniz beyazlık ve estetik görünüm bu konuda belirleyicidir. Aynı zamanda hekiminizin seçimleri de önemlidir. Dolayısıyla diş hekimi ile hasta birlikte karar vererek kombine diş beyazlatma yöntemini tercih edebilir.

Peki, nedir kombine diş beyazlatma? Esasen yukarıda bahsettiğimiz ev tipi ve ofis ortamındaki diş beyazlatma uygulamasının bir arada yapılmasıdır. Yani klinikte uygulanan diş beyazlatmadan sonra destekleyici olarak 2 ya da 3 gün plak yardımıyla ev tipi beyazlatma işlemi sürdürülür.

Diş Beyazlatma Zararlı Mı?

Diş beyazlatma çeşitlerinden söz ettik. Bu konuda en çok merak edilen noktalardan birisi bu yöntemlerin zararlı olup olmadığı sorusudur. Aslında kanal tedavisinde uygulanan beyazlatma yöntemi dışında diğer uygulamalar dişlerde kısmen hassasiyet oluşturabilir.

Herhangi bir zarar oluşma ihtimali tamamen sizin diş yapınıza ve bakımınıza bağlıdır. Oluşan hassasiyet soğuk, sıcak ya da hava gibi unsurlara bağlı gelişebilir. Bu yüzden işlem yaptırdıysanız süreci takip ederek böyle etkiler olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Herhangi bir hassasiyet ya da olumsuzluk durumunda hekiminizle paylaşmanız gerekir.

Beyazlatma Kalıcı Mıdır?

Gülüşünüzü mükemmelleştirmek için ya da kendinizi daha iyi hissetmek için diş beyazlatma uygulamasına başvuruyor olabilirsiniz. Peki, bu beyazlatma uygulaması hangi aralıklarla yapılmalıdır? Bir başka değişle beyazlatma tedavisi kalıcı mıdır? Şimdi konunun detaylarına bakalım.

Beyazlatma uygulamaları süre olarak farklılık gösterse de zamanla etkisini kaybediyor. Bu zaman faktörü tamamen size bağlıdır. Yani kahve, çay ve kola gibi renkli içecekleri çok tüketiyorsanız ve sigara kullanımınız varsa renk değişimi daha hızlı gelişecektir. Genelde 6 ay ve 1 yıl arası süre verilebilir.

Bu nedenle talep etmeniz halinde 4 ve 6 ay arasındaki sürelerde birer seans uygulama yapılarak beyazlığın devamlı olmasını sağlayabilirsiniz. Gülüşünüze ışıltı katan beyaz diş beyazlatma tedavisinin ayrıntıları ile ilgili bilgi sunduğumuz yazımızın sonuna geldik.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.